Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou uzatvorenou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Povinným obsahom pracovnej zmluvy (§ 43 ods. 1 Zákonníka práce) sú štyri podstatné náležitosti, ktorými sú:
a)
druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b)
miesto výkonu práce (obec, časť obce alebo inak určené miesto) alebo miesta výkonu práce, ak ich je viac, alebo pravidlo, že miesto výkonu práce určuje zamestnanec,
d)
mzdové podmienky, pričom
§ 43 ods. 2 Zákonníka práceustanovuje, že "
ak sú mzdové podmienky dohodnuté v kolektívnej zmluve, v pracovnej zmluve stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia kolektívnej zmluvy, inak stačí uviesť odkaz na príslušné ustanovenia Zákonníka práce alebo osobitného predpisu
."
Ak sa uzatvára pracovný pomer na určitú dobu, podstatnou náležitosťou pracovnej zmluvy sa stáva aj určenie doby trvania pracovného pomeru.
Novela ZP priniesla spresnenie náležitostí pracovnej zmluvy. Predchádzajúce znenie § 43 Zákonníka práce upravovalo tzv. podstatné náležitosti pracovnej zmluvy (ods. 1), pravidelné náležitosti pracovnej zmluvy (ods. 2) a náhodilé zložky (ods. 3).
V dôsledku novely ZP sa v pracovnej zmluve povinne dohodnú len jej všeobecné podstatné náležitosti, ktoré vymedzuje § 43 ods. 1 Zákonníka práce, bez ktorých by pracovná zmluva nevznikla.
Ustanovenie § 43 ods. 2 Zákonníka práce pred novelou ustanovovalo, že zamestnávateľ v pracovnej zmluve "uvedie" aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky, dĺžku výpovednej doby - tzn. nešlo o dohodu, ale v podstate o informáciu pre zamestnanca, kedy je u zamestnávateľa napr. výplatný termín.
Podľa § 54 Zákonníka práce platí, že obsah pracovnej zmluvy je dohodou dvoch strán a jej obsah možno meniť len dohodou.
Z § 44 Zákonníka práce pred novelizáciou (pred 1.11.2022) vyplývalo, že ak výplatný termín zamestnávateľ neuvedie v pracovnej zmluve (hoci § 43 ods. 2 uvádza, že ho má uviesť), tak zamestnávateľ vydá zamestnancovi písomnú informáciu o tejto skutočnosti.
A práve kvôli uvedenému zákonodarca v novele ZP zaviedol nasledujúce pr