Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Stabilizačný príspevok

Dátum: Rubrika: Naša poradňa

Naša organizácia poskytuje zamestnancom stabilizačný príspevok. V roku 2022 boli so zamestnancami podpísané Zmluvy o poskytnutí stabilizačného príspevku. V Zmluve o poskytnutí stabilizačného príspevku sa uvádza, že zamestnancovi vzniká nárok na stabilizačný príspevok na základe zamestnávateľom schválenej žiadosti o poskytnutie stabilizačného príspevku. Zmluvy sú na obdobie dvoch rokov a príspevok je zamestnancom vyplácaný v dvoch častiach. Prvá polovica sumy príspevku bola vyplatená v roku 2022 a druhá časť má byť vyplatená v roku 2023. Má organizácia v roku 2022 účtovať na nevyplatenú časť stabilizačného príspevku rezervu?

V tomto prípade je dôležitý dátum vzniku nároku zamestnanca na stabilizačný príspevok (nie dátum jeho výplaty). Dátum vzniku nároku na stabilizačný príspevok je dátum podpísania Zmluvy o poskytnutí stabilizačného príspevku. Skutočnosť, že sa príspevok bude vyplácať v dvoch splátkach, je len spôsob jeho vyplatenia a určenia dátumu splatnosti príspevku.
Preto sa v účtovníctve v roku 2022 zaúčtuje celá výška stabilizačného príspevku dohodnutého v zml
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály