Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Odmena za zastupovanie starostu, ktorý je dlhodobo práceneschopný

Dátum: Rubrika: Naša poradňa

Náš starosta je dlhodobo práceneschopný. Uznesením zastupiteľstva je poverený zastupovaním zástupca starostu. Potrebovali by sme vedieť, či na odmenu za zastupovanie má nárok hneď po poverení a či je na to potrebné schválenie zastupiteľstvom?

Znenie otázky dokumentuje viacero nedorozumení, ktoré sú výsledkom nepovšimnutých dôležitých zmien zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v z. n. p. (ďalej len "zákon o obecnom zriadení").
Obecné zastupiteľstvo stratilo pôsobnosť rozhodovať o poverení zástupcu starostu od 1. apríla 2010 (na základe zákona č. 102/2010 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Rovnako už obecné zastupiteľstvo nemá pôsobnosť vo veciach odmeňovania zástupcu starostu (a to s účinnosťou od 1. februára 2019 na základe zákona č. 5/2019 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon Slovenskej národnej rady č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov.
Podľa aktuálne platnej právnej úpravy prislúchajú už obe tieto pôsobnosti - tzn. aj rozhodnutie o
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály