Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Rozpočtová zodpovednosť a transparentnosť

Dátum:

Rozpočtová zodpovednosť a transparentnosť
Národná rada Slovenskej republiky 8. decembra 2011 schválila
zákon č. 493/2011 Z.z. o rozpočtovej zodpovednosti
(ďalej len „zákon o rozpočtovej zodpovednosti“), ktorý
upravuje pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a rozpočtovej transparentnosti
s cieľom dosiahnuť dlhodobú udržateľnosť hospodárenia Slovenskej republiky.
Zákon pozostáva zo štyroch hlavných oblastí, a to dlhovej brzdy – ústavného ohraničenia maximálnej výšky verejného dlhu, zriadenia Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, pravidiel pre transparentnosť vo verejných financiách a tiež pravidiel a obmedzení pri hospodárení samospráv. Počíta aj s automatickým sankčným mechanizmom, ktorý sa má postupne spúšťať už od hranice 50% hrubého domáceho produktu (ďalej aj „HDP“).
Zákonom sa zriaďuje nezávislá Rada pre rozpočtovú zodpovednosť dohliadajúca nad plnením rozpočtových cieľov vlády, stanovuje sa maximálny limit pre výšku dlhu verejnej správy vrátane opatrení, ktoré je nutné realizovať v prípade, že vykazovaná úroveň dlhu verejnej správy dosiahne určitú hranicu. Ustanovuje tiež pravidlá transparentnosti v rámci prípravy návrhu rozpočtu verejnej správy a sprísňuje rozpočtové pravidlá pre územnú samosprávu.
Vymedzenie základných pojmov
Dlhodobá udržateľnosť
– predstavuje dosiahnutie takého stavu hospodárenia Slovenskej republiky, v ktorom saldo rozpočtu verejnej správy a dlh verejnej správy zabezpečujú, že ani očakávaná zmena príjmov a výdavkov verejnej správy v najbližších 50 rokoch nespôsobí nárast dlhu verejnej správy nad horný limit dlhu verejnej správy.
Ukazovateľom dlhodobej udržateľnosti
je rozdiel medzi aktuálnou hodnotou a dlhodobo udržateľnou hodnotou štrukturálneho primárneho salda, vyjadrený ako percentuálny podiel na hrubom domácom produkte.
Dlhodobá prognóza verejnej správy
– vyjadruje rozpočtový stav príjmov a výdavkov verejnej správy, zohľadňuje budúci hospodársky a demografický vývoj v Slovenskej republike.
Čisté bohatstvo Slovenskej republiky
– predstavuje súčet vlastného imania subjektov verejnej správy, Národnej banky Slovenska, podnikov štátnej správy a podnikov územnej samosprávy, upravený o implicitné záväzky a podmienené záväzky, iné aktíva a iné pasíva.
I
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.