Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

V rodinnom záhradníctve v Rakúsku už spracúvajú bioodpad na energiu a teplo

Dátum: Rubrika: Príklady dobrej praxe

Príklad dobrej praxe z Rakúska ukazuje, ako je možné maximalizovať skrytý potenciál bioodpadu a docieliť vlastnú sebestačnosť a udržateľnosť.
Pred troma rokmi začali slovenské samosprávy povinne triediť biologicky rozložiteľný odpad, teda ten, ktorý vzniká v kuchyniach v domácnostiach. Spolu zo zeleným odpadom zo záhrad je pritom cenným a nenahraditeľným obnoviteľným zdrojom. Prečo? Vytriedením týchto zložiek odpadu sa totiž celý proces nekončí, ale naopak, začína. Vhodnou technológiou dokážu aj slovenské mestá a obce po vzore zo zahraničia využiť to, čo sme doteraz posielali na skládky.
V odpade sa skrývajú cenné zdroje
Je vhodné, aby vedenia samospráv začali riešiť problematiku odpadového hospodárstva komplexne.
"Po zavedení povinného zberu biologicky rozložiteľného odpadu, ktorý končil v hnedých nádobách, nastal aj u nás posun. Viaceré mestá a obce zistili, že vďaka dobre nastavenému systému dokážu šetriť obecné či mestské financie a nárast poplatkov pre občanov zas nemusí byť tak výrazný, ako to bolo v prípade, ak sa na zmenu správy v oblasti odpadov nezamerali,"
vysvetľuje Tomáš Murgaš, riaditeľ spoločnosti JRK Slovensko s. r. o.
Bioodpad, ktorý domácnosti alebo napríklad aj stravovacie zaradenia vyprodukujú, dokáže samospráva zhodnotiť a zabezpečiť si tak svoju udržateľnosť, sebestačnosť a bezpečnosť. Okrem spracovania bioodpadu na kompost dokážu mestá a obce využiť tento druh odpadu aj na výrobu energie či tepla. Proces sa nazýva
suchá fermentácia.
"Vstupný materiál, napríklad kuchynský odpad, sa
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.