Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Neplatné skončenie pracovného pomeru

Dátum:

Neplatné skončenie pracovného pomeru
JUDr.
Tatiana
Mičudová
Podľa § 59 ods. 1 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce v z. n. p. (ďalej len "Zákonník práce") možno pracovný pomer na základe právneho úkonu skončiť nasledujúcimi spôsobmi:
a)
dohodou,
b)
výpoveďou,
c)
okamžitým skončením,
d)
skončením v skúšobnej dobe.
Neplatnosť skončenia pracovného pomeru ktorýmkoľvek spôsobom môže na súde napadnúť zamestnanec, ale aj zamestnávateľ. Ak neboli pri skončení pracovného pomeru splnené všetky zákonné podmienky stanovené Zákonníkom práce, skončenie pracovného pomeru možno považovať za neplatné. O neplatnosti skončenia pracovného pomeru však musí vždy rozhodnúť súd. Zákonník práce v príslušných ustanoveniach bližšie uvádza podmienky, za ktorých sa možno domáhať na súde určenia neplatnosti skončenia pracovného pomeru.
K neplatnému skončeniu pracovného pomeru môže dôjsť z rôznych dôvodov, napr. zamestnávateľ okamžite skončí pracovný pomer so zamestnancom, ale nie sú splnené zákonné predpoklady umožňujúce takéto skončenie alebo dá zamestnancovi výpoveď v prípadoch, v ktorých Zákonník práce nariaďuje zákaz výpovede, či daná výpoveď je v rozpore s dobrými mravmi a pod.
Skončenie pracovného pomeru sa považuje za platné, ak na súde nebol v zákonnej lehote podaný návrh na určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru, aj vtedy, ak súd žalobu o neplatnosť skončenia pracovného pomeru zamietne alebo ak súd konanie zastaví.
Druh a rozsah nárokov z neplatného skončenia pracovného pomeru závisí od nasledujúcich skutočností:
-
od toho, aký subjekt uplatňuje neplatnosť skončenia pracovného pomeru na súde, t.j., či sa neplatnosti domáha zamestnanec alebo zamestnávateľ,
-
či tento subjekt trvá na pokračovaní v pracovnom pomere alebo na ňom netrvá.
V tejto súvislosti sa inštitút nárokov pri neplatnom skončení pracovného pomeru rozlišuje na:
-
nároky zamestnávateľa,
-
nároky zamestnanca.
Tento článok rozoberá neplatnosť skončenia pracovného pomeru a nároky vyplývajúce z neplatného skončenia pracovného pomeru, ktoré prináležia zamestnávateľovi, resp. zamestnancovi.
Neplatnosť právneho úkonu
Podľa § 17 ods. 2 Zákonníka práce je:
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
"Právny úkon, na ktorý neudelil predpísaný súhlas príslušný orgán alebo zákonný zástupca alebo na ktorý neudelili predpísaný súhlas zástupcovia zamestnancov, právny úkon, ktorý nebol vopred prerokovaný so zástupcami zamestnancov, alebo právny úkon, ktorý sa neurobil formou predpísanou týmto zákonom, je neplatný, len ak to výslovne ustanovuje tento zákon alebo osobitný predpis."
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
a)
Právny úkon, na ktorý neudelil predpísaný súhlas príslušný orgán
Zákonník práce v príslušných ustanoveniach uvádza, kedy je potrebné na nejaký právny úkon získať súhlas príslušného orgánu. Takým ustanovením je napr. § 66 Zákonníka práce, podľa ktorého:
*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
"Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dô
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.