Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Skúšobná doba po novele Zákonníka práce

Dátum:

Skúšobná doba po novele Zákonníka práce
Dňa 13. júla 2011 Národná rada SR prijala zákon č. 257/2011 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 311/2001 Z.z.Zákonník práce v z. n. p., a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony (ďalej len „zákon č. 257/2011 Z.z.“), ktorý nadobudol účinnosť dňa 1. Septembra 2011.
Zákon č. 257/2011 Z.z. je považovaný za veľkú novelu Zákonníka práce a okrem iného má za cieľ aj:
- upraviť možnosť predĺženia skúšobnej doby v niektorých prípadoch, kde trojmesačná skúšobná doba nestačí na plné odskúšanie zamestnanca a zistenie, či je schopný vykonávať svoju prácu,
- zvýšiť ochranu tehotných žien, dojčiacich žien a matiek do konca deviateho mesiaca po pôrode pred skončením pracovného pomeru v skúšobnej dobe, ktoré súvisí s jej tehotenstvom, materstvom a dojčením.
Za týmto účelom zákon č. 257/2011 Z.z. novelizoval ust. § 45 a ust. § 72 Zákonníka práce, ktoré upravujú inštitút skúšobnej doby.
Pojem – skúšobná doba
Skúšobnú dobu možno definovať ako inštitút pracovného práva, ktorého účelom je umožniť obom účastníkom pracovného pomeru (zamestnancovi aj zamestnávateľovi), aby si overili, či dohodnutý pracovný pomer vyhovuje ich predstavám.
Počas trvania skúšobnej doby majú obaja účastníci pracovného pomeru možnosť zistiť, či zamestnanec spĺňa predpoklady pre dojednaný druh práce, či zamestnancovi vyhovuje spôsob práce, či napĺňa jeho predstavy o druhu a spôsobe vykonanej práce, na ktorú sa v pracovnej zmluve zaviazal. V neposlednom rade majú možnosť spoznať svojho zmluvného partnera.
Toto obdobie sa považuje za obdobie právnej neistoty na strane zamestnanca, ako aj zamestnávateľa.
Právny rámec
Inštitút skúšobnej doby ju upravený v zákone č. 311/2001 Z.z.Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len „Zákonník práce“) v nasledujúcich ustanoveniach:
- v ust. § 45, ktorý upravuje podmienky dojednania skúšobnej doby v pracovnej zmluve, jej trvanie, a pod.,
- v ust. § 53 ods. 1, ktorý zakazuje dohodnutie skúšobnej doby so žiakom strednej odbornej školy alebo odborného učilišťa, s ktorým zamestnávateľ uzatvára pracovnú zmluvu po úspešnom vykonaní záverečnej skúšky, maturitnej skúšky alebo po skončení štúdia,
- v ust. § 59 ods. 1, ktorý za jeden zo spôsobom skončenia pracovného pomeru považuje aj skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe,
- v ust. § 72, ktorý podrobnejšie upravuje skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe.
Podmienky, za ktorých možno dohodnúť skúšobnú dobu
Zákonník práce v ust. § 45 upravuje podmienky, za ktorých možno dohodnúť skúšobnú dobu. V súlade s § 45 ods. 1 Zákonníka práce
skúšobnú dobu možno dohodnúť len v pracovnej zmluve
a v súlade s § 45 ods. 3 Zákonníka práce
musí byť
dohoda o skúšobnej dobe
písomná, inak je neplatná
. Dohoda o skúšobnej dobe uzatvorená len v ústnej forme je neplatná. Neplatná by bola aj v prípade, ak by si ju účastníci pracovného pomeru dojednali až v priebehu trvania pracovného pomeru.
Uvedené vyplýva aj z judikátu R 6/1984, podľa ktorého:
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.