Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Poznatky prokuratúry pri kontrole činnosti orgánov verejnej správy vo veciach výrubu drevín

Dátum:

Poznatky prokuratúry pri kontrole činnosti orgánov verejnej správy vo veciach výrubu drevín
RNDr.
Beáta
Múčková
Prokuratúra Slovenskej republiky je orgánom ochrany práva, ktorej úlohou je chrániť práva a zákonom chránené záujmy fyzických osôb, právnických osôb a štátu. Prokuratúra koná predovšetkým vo verejnom záujme a jej pôsobnosť upravuje zákon č. 153/2001 Z.z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o prokuratúre"). Okrem iných činností, a to najmä v trestnej oblasti (napr. trestným stíhaním osôb podozrivých zo spáchania trestných činov, dozorom nad zachovávaním zákonnosti pred začatím trestného stíhania, ako aj v prípravnom konaní) prokuratúra vykonáva dozor nad zachovávaním zákonnosti orgánmi verejnej správy.
Orgánmi verejnej správy na účely zákona o prokuratúre sa rozumejú:
-
orgány štátnej správy,
-
orgány územnej samosprávy,
-
štátne orgány a iné právnické osoby, ktoré osobitný zákon splnomocňuje na vydanie všeobecne záväzného právneho predpisu,
-
právnické osoby, ktorým osobitný zákon zveril rozhodovanie o právach a povinnostiach fyzických osôb a právnických osôb v oblasti verejnej správy.
Pod prokurátorským dozorom možno rozumieť v podstate kontrolu postupov orgánov verejnej správy, či pri vydávaní všeobecne záväzných právnych predpisov, ako aj rozhodnutí postupujú podľa zákona.
Jednou z metód vykonávania dozoru nad zachovávaním zákonnosti orgánmi verejnej správy je tzv.
previerková činnosť
prokurátorov, ktorú upravuje § 30 zákona o prokuratúre. Ide o činnosť, ktorou prokurátor
priamo v orgáne verejnej správy preskúmava zákonnosť individuálnych právnych aktov v skončených veciach.
Previerku môže prokurátor vykonávať nielen na základe plánov úloh jednotlivých orgánov prokuratúr, ale aj na základe vlastnej iniciatívy, spravidla však najmä na základe poznatkov o porušovaní zákonnosti, ktoré získal z vybavovania podnetov, z médií, tlače a pod.
Previerka prokurátora je jednou z efektívnych metód zlepšovania zákonnosti na tom ktorom úseku verejnej správy. Prokuratúra pri plnení svojich ústavných úloh spočívajúcich v ochrane práv a zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb a štátu, je povinná v rozsahu svojej pôsobnosti vo verejnom záujme vykonať opatrenia na:
-
predchádzanie porušenia zákonnosti,
-
zistenie a odstránenie porušovania zákonnosti,
-
ochranu porušených práv a vyvodenie zodpovednosti za ich porušenie.
Pri výkone svojej pôsobnosti je prokuratúra povinná využívať všetky zákonné prostriedky tak, aby sa bez akýchkoľvek vplyvov zabezpečila dôsledná, účinná a rýchla ochrana práv a zákonom chránených záujmov fyzických osôb, právnických osôb a štátu.
V roku 2012 prokuratúra systematicky vykonala prokurátorské previerky v príslušných orgánoch ochrany prírody s cieľom zistiť úroveň dodržiavania zákonov a ostatných všeobecne záväzných právnych predpisov v postupe a rozhodovaní orgánov ochrany prírody pri výkone štátnej správy vo veciach ochrany drevín, prijať potrebné opatrenia vo vzťahu k orgánom ochrany prírody a prispieť tak ku zlepšeniu stavu životného prostredia. Potreba vykonania týchto previerok vzišla z poznatkov prokurátorov, ktoré signalizovali nedostatky v postupe a rozhodovaní orgánov ochrany prírody vo veciach ochrany drevín.
Štátnu správu vo veciach ochrany drevín vykonávajú obce/mestá a okresné úrady (bývalé obvodné úrady životného prostredia). Ich pôsobnosť a príslušnosť upravuje zákon č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v z. n. p (ďalej len „zákon o ochrane prírody a krajiny"). Ak vykonáva v prvom stupni štátnu správu vo veciach ochrany drevín obec/mesto, najmä dáva súhlas na výrub dreviny, odvolacím správnym orgánom proti jeho rozhodnutiam je miestne príslušný okresný úrad. Okresný úrad si môže vyhradiť pôsobnosť obce, ak sú na to závažné dôvody, najmä ak sa má činnosť vykonávať na pozemkoch vo vlastníctve obcí, na územiach s druhým alebo tretím stupňom ochrany.
! Upozornenie: Zákonom č. 198/2014 Z.z., ktorým sa mení a dopĺ
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.