Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Organizačné zmeny - nástroj riadenia

Dátum:

Organizačné zmeny - nástroj riadenia
Mgr.
Ladislav
Briestenský
Napätá ekonomická situácia v ostatných rokoch vyvolala neraz aj v miestnej samospráve nevyhnutnosť uskutočnenia organizačných zmien. Pritom nie je k dispozícii ucelenejší zdroj informácií, ktorý by pomáhal zamestnávateľom v tom, ako v tejto situácii postupovať, a to najmä v kontexte riadneho splnenia povinností z pracovnoprávnych vzťahov. Tento článok je pokusom o vyplnenie spomínanej informačnej medzery.
Nástroj riadenia s priamymi právnymi dôsledkami
Organizačná zmena je svojou podstatou nástroj riadenia, ktorý má pomôcť tomu, aby právnická osoba zefektívnila svoju činnosť. Organizmus obecnej samosprávy má zákonom stanovenú svoju štruktúru len veľmi voľne a podstatná časť rozhodovania o štruktúre vnútorného organizmu je v pôsobnosti samosprávnych orgánov - starostu alebo v niektorých prípadoch v pôsobnosti obecného zastupiteľstva.
Dobre usporiadaná organizácia má pracovnoprávne vzťahy so všetkými zamestnancami usporiadané tak, že to zodpovedá štruktúre organizácie a vnútornej deľbe práce. Znamená to, že organizačné členenie právnickej osoby z pohľadu riadenia je harmonicky premietnuté do úloh jednotlivých pracovísk a zamestnancov (do ich pracovných zmlúv a pracovných náplní).
Organizačná zmena za z tohto pohľadu dotýka pracovnoprávnych vzťahov takmer v každom prípade a spôsobí, že vnútorné organizačné členenie sa ocitne v krátkodobom nesúlade s pracovnoprávnymi vzťahmi. Preto z organizačnej zmeny vyplývajú celkom nevyhnutne aj pracovnoprávne dôsledky v podobe právnych úkonov, ktoré opäť dostanú stav po organizačnej zmene do súladu s obsahom pracovnoprávnych vzťahov.
Toľko nateraz k právnym účinkom alebo k dôsledkom organizačnej zmeny (jednotlivým konkrétnym pracovnoprávnym dôsledkom sa budeme venovať neskôr).
Veľmi dôležité je však venovať pozornosť aj príprave organizačnej zmeny, ktorá má tiež niekoľko veľmi významných pracovnoprávnych aspektov. Pomerne častým nedostatkom v praxi je, že rozhodnutiu o organizačnej zmene, aj keď je mimoriadne dôležitým rozhodnutím, nepredchádza takmer žiadna alebo len nedostatočná príprava (všetko sa "rieši" až dodatočne, pričom na niektoré úkony je už aj neskoro). To je mimoriadne rizikový a v mnohých prípadoch protiprávny postup.
Podľa mojich skúseností sa vnímanie pracovnoprávneho významu organizačných zmien často, žiaľ, redukuje na výpovedný dôvod podľa § 63 ods. 1 písm. b) zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len "Zákonník práce"). Pokúsim sa preto načrtnúť obsah tejto problematiky takým spôsobom, aby z neho boli zrejmé aj kroky, ktoré má zamestnávateľ postupne urobiť.
Čo všetko je organizačná zmena
Pod organizačnou zmenou budeme na účely tohto článku rozumieť zmenu vo vnútornej organizácii a vo vnútornom rozdelení funkcií a úloh organizmu, ktorej cieľom je zefektívnenie činnosti, obsiahnutie nových úloh alebo prerozdelenie existujúcich úloh vo vnútri právnickej osoby iným spôsobom.
Z tohto pohľadu môžeme uviesť ako najčastejšie príklady organizačných zmien:
-
Zrušenie pracovného miesta
(prípadne zrušenie organizačnej zložky alebo až organizácie), pri ktorom pracovná pozícia prestane existovať, spravidla - ak činnosť nezaniká - pracovnoprávne treba v tomto prípade doriešiť presun obsahu činnosti na iného zamestnanca alebo zamestnancov a skončenie pracovného pomeru zamestnanca na zrušenej pozícii, ak nie je možné dosiahnuť dohodu o zmene pracovných podmienok.
-
Kumulácia funkcií
, ktorá spôsobí, že sa dve alebo viac činností spájajú do jednej pracovnej pozície - pracovnoprávne narastie rozsah pracovných povinností, čo spôsobuje nutnosť rozšírenia pracovnej náplne a často aj zmenu platových podmienok. Niekedy kumulácia funkcií môže viesť aj k zrušeniu pracovného miesta.
-
Reorganizácia
je prípad organizačnej zmeny, keď sa prerozdeľujú úlohy v určitom okruhu funkcií bez toho, aby dochádzalo k zmenám v celkovom rozsahu úloh (na úrovni súčtu ich práce). Pracovnoprávne sa reorganizácia premietne do dohôd o zmene pracovných podmienok dotknutých zamestnanco
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.