Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Poplatky za odpady opäť porastú

Dátum: Rubrika: Na aktuálnu tému

Nový rok prinesie pre občanov veľa zmien, ale aj nepríjemných zistení. Jedným z nich bude aj ďalší rast poplatkov za komunálny odpad. Oproti minulým rokom bude teraz nárast takmer vo všetkých mestách a obciach pomerne dramatický a občania to výrazne pocítia. Je tento nárast opodstatnený alebo si samosprávy týmto riešia výpadky v príjmovej časti rozpočtov?
Rast poplatkov môže byť, samozrejme, oprávnený, no zároveň by mal byť aj transparentný a zdôvodnený. Konštatovanie, že z dôvodu rastu nákladov treba navýšiť poplatky, pravdepodobne nestačí. Každá činnosť by mala svoju cenu dokladovať aj cenovou kalkuláciou, tvorenou jednotlivými položkami, ktoré vplývajú na výslednú cenu. Ak sa niektorá položka zmení, má to, samozrejme, vplyv aj na cenu. Táto zásada sa, samozrejme, týka aj poplatkov za komunálny odpad. Čo sa teda za rok zmenilo, že poplatky niekde stúpajú aj o 30 - 40%?
Cenová kalkulácia poplatkov za komunálny odpad sa, samozrejme, v závislosti od miesta môže odlišovať, ale mala by obsahovať najmä tieto položky:
-
poplatok za uloženie odpadu na skládku,
-
náklady za zber a zvoz odpadu,
-
náklady na odvoz na zberný dvor,
-
náklady na triedenie, úpravu odpadu (napr. mechanicko-biologickú úpravu),
-
dopravné náklady na odvoz odpadu zo zberného dvora na skládku odpadov,
-
náklady na odvoz odpadu na prípadné iné zhodnotenie (spaľovanie, recykláciu).
K výdavkovej
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.