Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Inflácia sa v júni vyšplhala na 13,2 %, nepretržite rastie už takmer jeden a pol roka
Kategória: Aktuality Autor/i: Štatistický úrad Slovenskej republiky
Medziročná miera inflácie je najvyššia od júna 2000 a už štvrtý mesiac za sebou rastie dvojciferným tempom. Rástli ceny takmer všetkých položiek spotrebného koša, medzimesačne naďalej najmä potraviny, pohonné hmoty a stavebné materiály zohľadnené v imputovanom nájomnom. Ceny dvoch najvýznamnejších výdavkových položiek slovenských domácností, teda potravín a nákladov na bývanie, boli na medziročnej báze vyššie takmer o 20 %.
Medzimesačný rast cien v júni síce poklesol na 1,2 %, ale v priemere od začiatku roka sa ceny z mesiaca na mesiac zvyšovali o 1,6 %. Inflácia medziročne rástla už sedemnásty mesiac za sebou, a kým jej hodnota v júni minulého roka bola ešte na úrovni 2,9 %, v júni tohto roka sa dostala na maximum za posledných 22 rokov, na 13,2 %.
Medzimesačný vývoj - jún 2022 v porovnaní s májom 2022
Medzimesačne rástli ceny v 11 spomedzi 12 odborov (výdavkových skupín domácností), znížili sa iba v jedom odbore, vo vzdelávaní. Najvýraznejší vplyv na medzimesačnú zmenu mali naďalej rastúce ceny potravín. Tempo ich rastu síce počas mája spomalilo na 2,4 % (v máji 3,8 %), ale komodity s najvýraznejším podielom v spotrebe domácností rástli naďalej pomerne dynamicky. Medzimesačný nárast cien ovplyvnili najmä vyššie ceny mäsa o 3,3 %, mlieka, syrov, vajec o 2,9 %, ovocia o 7,5 % či olejov a tukov o 6,6 % (z toho olej o 12,8 %). Klesla iba cena zeleniny o 2,7 %.
Medzimesačne rast cien ovplyvnil tiež zvýšenie cien za imputované nájomné (náklady vlastníkov na bývanie) o 1,8 %, ktoré je ovplyvnené už takmer rok dynamickým rastom cien stavebných materiálov. Tie sa prejavili tiež v raste cien za údržbu a opravy obydlia o 1,3 %. Výraznejšie sa tiež zvýšili ceny za dodávku vody o 2,1 %, čo spôsobilo, že celý odbor bývanie a energie si znova k zmene cien z predošlých mesiacov pripísal ďalší medzimesačný prírastok o 1 %.
Tretí najvýraznejší vplyv na medzimesačnú úroveň cien malo zdraženie pohonných hmôt o 5,7 %. Priplatili sme si tiež za rekreáciu a kultúru, v reštauráciách a kaviarňach, za osobnú starostlivosť a tiež za zdravotnícke tovary a služby.
Index spotrebiteľských cien sa v júni oproti máju zvýšil v domácnostiach zamestnancov a v nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 1,2 %, v domácnostiach dôchodcov o 1,3 %.
Medziročný vývoj - jún 2022 v porovnaní s júnom 2021
Medziročná hodnota inflácie vzrástla v júni 2022 na 13,2 % a podobne ako v máji je to najvyššia hodnota od júna 2000. Ceny sa zvýšili vo všetkých sledovaných odboroch spotrebného koša, až polovica z 12 odborov (výdavkových skupín domácností) dosiahla medziročný rast vyšší ako 8 %. Ceny dvoch najvýznamnejších výdavkových položiek slovenských domácností, teda potravín a nákladov na bývanie, boli na medziročnej báze vyššie takmer o 20 %. Dvojciferným tempom rástli aj ceny v doprave, reštauráciách a hoteloch a nábytok a bytové zariadenie.
Najvyšší podiel - viac ako štvrtinový - vo výdavkoch slovenských domácností tvoria náklady na bývanie. Tu sme si museli medziročne priplatiť v sumáre o 15,5 %. Imputované nájomné stúplo o 18,5 % a elektrina, plyn a tepelná energia zdraželi o 15,8 %. Vyššie ceny sme zaznamenali už aj v dodávke vody a v službách s tým spojenými, medziročne o 8,3 %.
Ceny potravín boli medziročne vyššie až o 18,7 %, a to vo všetkých deviatich sledovaných položkách. Najviac išli hore ceny chleba a obilnín a mlieka, syrov a vajec zhodne o 21 %, mäsa o 19 %, olejov a tukov o 47,2 %, ale tiež zelenina o 15,4 %, cukor a cukrovinky o 11,2 % či ovocie o 7,6 %. Pri nealkoholických nápojoch vzrástli ceny za kávu, čaj a kakao o 9,9 % a za minerálne vody, nealko nápoje a šťavy o 8,8 %. Medziročne zdraželi aj alkoholické nápoje o 5,3 %.
Naďalej výrazne rástli ceny pohonných hmôt, medziročne až o 43,4 %. V porovnaní s minuloročným júnom stúpli ceny za stravovanie o 20 %, na osobnú starostlivosť o 10,3 %, za zdravotnícke služby o 8,5 %, ako aj rekreačné, kultúrne služby a dovolenky o 7,4 % a poistenia o 5,5 %.
Index spotrebiteľských cien sa v júni 2022 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov 13,2 %, za nízkopríjmové domácnosti o 13,5 %, za domácnosti dôchodcov o 14,1 %.
V súhrne za šesť mesiacov roku 2022 sa spotrebiteľské ceny medziročne v priemere zvýšili o 10,9 % (za domácnosti zamestnancov o 10,8 %, za nízkopríjmové domácnosti o 10,9 %, za domácnosti dôchodcov o 11,8 %).
Vývoj jadrovej a čistej inflácie
Pri júnovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 13,2 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 12,9 % a čistá inflácia hodnotu 11,1 %. Medzimesačne dosiahla jadrová inflácia hodnotu 1,4 % a čistá inflácia hodnotu 1,1 %.
Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien (napr. ceny energií) a iných administratívnych opatrení (napríklad úprav daní a podobne). Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.
Poznámka: Vývoj indexov spotrebiteľských cien sa sleduje na univerzálnom spotrebnom koši zloženom zo 738 reprezentantov - vybraných druhov tovarov a služieb platených obyvateľstvom, ktorým boli priradené určité váhy. Váhy sú každoročne revidované, aktuálne platia pre rok 2022. Ceny sa zisťujú na celom území SR vo vybranej sieti predajní a prevádzok služieb počas prvých 20 dní sledovaného mesiaca.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Kategórie
Aktuality

Ústredný portál verejnej správy bude mať mimoriadnu odstávku
Ústredný portál verejnej správy Ústredný portál verejnej správy
Mestá sú znepokojené rušením detských pohotovostí
Únia miest Slovenska
ZMOS reaguje na informáciu šéfa rezortu zdravotníctva ku konsolidácii ambulantných pohotovostí pre deti
Združenie miest a obcí Slovenska
34. snem Združenia miest a obcí Slovenska bol aj o oceňovaní samospráv
Združenie miest a obcí Slovenska ZMOS
Samosprávy rokovali s premiérom Ľudovítom Ódorom o viacerých témach
Združenie miest a obcí Slovenska ZMOS