Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Znečistenie plastami zasahuje aj Antarktídu

Dátum: Rubrika: Trendy

Balenia potravín, rybársky výstroj a plastový odpad zasahuje aj oblasť Antarktídy. V aprílovom vydaní periodika Environment International o tom informujú dve zverejnené nové štúdie vedcov z britskej výskumnej inštitúcie British Antarctic Survey.

Ich nový výskum bol zameraný na zistenie rozsahu, ktorý plastový odpad preniká na subarktické ostrovy a ovplyvňuje predovšetkým ich faunu. Výskumy sa realizovali v lokalitách Bird Island a Signy Island.
Miesto výskumu
Bird Island leží pri severozápadnom cípe ostrovov Južnej Georgie (súostrovie Južná Georgia a Južné Sandwichove ostrovy) a je jedným z najunikátnejších miest na svete pre výskum ochrany prírody. Nachádza sa asi 1 000 km juhovýchodne od Falklandských ostrovov a je prístupný iba loďou. Teploty sa tu pohybujú od -10 do +10°C. Celoročne prevádzkovaná výskumná stanica na ostrove je dôležitým centrom pre výskum biológie morských vtákov a tuleňov. ­Signy ­Island je jedným z odľahlých ostrovov patriacich do súostrovia ­South Orkney Islands (Južné Orkneje), viac ako 1 300 km od Falklandských ostrovov. Asi polovica ostrova je pokrytá trvalou ľadovou pokrývkou. Najnižšia zaznamenaná teplota tu bola -39,3 °C. Výskumná stanica na ostrove Signy Island je prevádzkovaná iba počas antarktického leta a jej výskum sa zameriava na populácie vtákov a suchozemské ekosystémy.
Predmet výskumu
V súostroví Južná Georgia žijú štyri druhy albatrosov - alb
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.