Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Kanalizácia predstavuje poteciálne rizikové miesto prenosu Covid-19

Dátum: Rubrika: Trendy

Biológovia z oblasti životného prostredia na britskej University of Stirling varujú, že potenciálne šírenie ochorenia COVID-19 prostredníctvom odpadových vôd v kanalizáciách „nesmie byť zanedbávané“ pri tomto zásadnom boji za ochranu zdravia obyvateľstva.

Aktuálna reakcia odbornej verejnosti a tvorcov zdravotných politík na globálnu pandémiu sa v súčasnosti zamerala na zabránenie prenosu vírusu z človeka na človeka. Odborníci sa však dnes domnievajú, že vírus by sa mohol šíriť aj prostredníctvom odpadovej vody v kanalizácii.
Potrebná analýza odpadových vôd
Začiatkom mája sa ukázalo, že analýza odpadových vôd v Spojenom kráľovstve by mohla poskytnúť dôležité údaje o šírení ochorenia COVID-19. Nový dokument profesora Richarda Quilliama zverejnený 6. mája varuje, že kanalizačný systém môže sám o sebe predstavovať závažné riziko prenosu ochorenia. V periodiku
Environment International
profesor Quilliam a jeho kolegovia z University of Stirling vyzývajú na väčšiu investíciu finančných zdrojov do výskumu, ktorý by mal potvrdiť alebo vyvrátiť ich obavy. Profesor Quilliam, ktorý v súčasnosti vedie výskum zaoberajúci sa prenosom baktérií a vírusov v morskom prostredí, k tomu uvádza:
"Vieme, že ochorenie COVID-19 sa šíri kvapôčkami z kašľa a k
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.