Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Obec/Mesto

Miestna samospráva - prostredie plné prekvapení

Publikované: Autor/i: Mgr. Ladislav Briestenský

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že reformy sú skvelá a takisto aj veľmi dôležitá vec. Na čo však nemôžeme zabudnúť je, že reformy musia byť opreté o poznanie. Ak reforma „predbehne‟ poznanie, vzniká riziko neskoršieho trpkého precitnutia.

Motto

Skúsme odolať pokušeniu reformovať prostredie, ktoré nepoznáme.

Preto si treba vyčleniť čas a energiu na spoznávanie podmienok, v ktorých samospráva funguje, pretože sú veľmi špecifické a skúsenosti z iných prostredí nemusia byť vôbec použiteľné.

Príklad: V jednom nemenovanom meste bol zvolený nový primátor. Samospráva mesta mala dlhé obdobie problémy a nový primátor (v pôvodnom zamestnaní skúsený manažér v podnikateľskom prostredí) mal cieľ zefektívniť jej fungovanie v každom smere. Naozaj si dal záležať na vzdelávaní v oblasti miestnej samosprávy a využíval všetky nadobudnuté poznatky na návrhy na jej zlepšenie a zefektívnenie. Postupom času však zistil, že opozične nastavené mestské zastupiteľstvo a úzke zákonné mantinely fungovania miestnej samosprávy odsunuli väčšinu jeho nápadov medzi neuskutočniteľné.

Treba venovať čas spoznávaniu ľudí na obecnom/mestskom úrade a ich práce, aby sme nemali príležitosť podľahnúť lákavej tenden

Na zobrazenie tohto obsahu nemáte dostatočné oprávanenie.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Aktuálne články

Zvýšenie sumy životného minima a dopad na mzdové veličiny N

Publikované:

Od 1. 7. 2023 sa zmenila výška životného minima. Je to dôležitý parameter vo finančnej oblasti, pretože od neho sú odvodené viaceré mzdové veličiny. Suma životného minima má priamy dopad aj na dávky v hmotnej núdzi, vybrané peňažné príspevky a štátne sociálne dávky, napr. rodičovský príspevok. Od sumy životného minima sú závislé aj nepostihnuteľné sumy, ktoré majú priamy dopad na výšku zrážok realizovaných zo mzdy zamestnanca na základe núteného výkonu rozhodnutia.