Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Riziko prenosu Covid-19 z úniku splaškov do riek možno rýchlo vyčísliť

Dátum: Rubrika: Trendy

Tím vedcov vrátane odborníkov na kvalitu vody a epidemiológiu vedený Dr. Jamie Shutlerom z britskej University of Exeter, vyvinul rýchly a jednoduchý spôsob hodnotenia možného rizika vodného prenosu vírusu ochorenia COVID-19, ktorý predstavuje únik splaškov do otvorených a uzavretých sladkovodných sietí. Nová štúdia bola publikovaná v periodiku Environmental Science and Technology, v článku ktorý identifikuje relatívne riziko prenosu vírusu únikom do kanalizácie v 39 rôznych krajinách.

Predmet štúdie
Štúdia použila informácie o životnom prostredí, miere infekcie obyvateľstva a spotrebe vody na výpočet potenciálnej účinnosti vírusovej záťaže v prípade úniku do kanalizácie. Z dostupných výsledkov je vedecký tím presvedčený, že ich nová štúdia by mohla poskytnúť nový impulz pri identifikácii nových spôsobov, ako zabrániť šíreniu vírusu medzi komunitami a ich životným prostredím. Doktor Jamie Shutler, hlavný autor štúdie k tomu uviedol:
"Je dôležité identifikovať a prerušiť všetky životaschopné prenosové cesty, ak chceme zastaviť vznik akýchkoľvek ďalších ohnísk nákazy."
Pritom vodné kvapôčky vo vzduchu boli predtým zdôraznené ako jeden z hlavných spôso
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.