Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

ZMOS volá po riešení nedostatku štátnych policajtov v mestách a obciach

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska Zdroj: ZMOS

Obecné a mestské polície nemôžu suplovať nedostatok príslušníkov štátnej polície. Zdôrazňujú to predstavitelia Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktorí žiadajú ministra vnútra Ivana Šimka a policajného prezidenta Štefana Hamrana, aby sa nedostatkom príslušníkov štátnej poriadkovej a dopravnej polície zaoberali.

Predseda združenia Jozef Božik na tlačovej konferencii priblížil, že na Slovensku chýba minimálne 2500 príslušníkov základných útvarov štátnej polície. „Očakávať, že výpadok takého veľkého množstva štátnych policajtov môže sanovať mestská alebo obecná polícia, je nepredstaviteľné," zdôraznil s tým, že rezort vnútra a Prezídium Policajného zboru sa mali na túto situáciu pripraviť lepšie.

Zvýšenú fluktuáciu príslušníkov štátnej polície pripisuje zmenám v koeficiente valorizácie výsluhových dôchodkov. „Máme veľa policajtov, ktorí boli vo veku, keď si už môžu uplatňovať túto valorizáciu. Tak ako bola prvá vlna v máji, ďalšia vlna v júni, očakáva sa, že ďalšia veľká vlna bude do 30. septembra," povedal.

Poukázal tiež na otázku financovania miestnych občianskych poriadkových služieb (MOPS). Chýba podľa neho reálna kontinuita po skončení eurofondovej výzvy. 

Primátor Fiľakova Attila Agócs podotkol, že kontinuita projektu je skôr formálna a administratívna. „Vo väčšine obcí sa projekty buď už skončili, alebo sa skončia v nasledujúcich týždňoch a ďalšia výzva sa len očakáva," upozornil. 

Primátorka Handlovej Silvia Grúberová by privítala, keby vláda akceptovala aj zaradenie nových miest a obcí do projektu.

Tlačovú konferenciu Združenia miest a obcí Slovenska si pozrite TU.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.