Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Záchranári dostali do miest a obcí už desiatky defibrilátorov

Kategória: Aktuality Zdroj: ZMOS

Obdivuhodná, a ako ukázala prax, aj veľmi potrebná iniciatíva "AED do každej obce” vznikla pod Tatrami pred piatimi rokmi. Stoja za ňou tamojší záchranári z občianskeho združenia Záchrana, ktorí neúnavne bojujú za záchranu ľudských životov a umiestňovanie AED defibrilátorov na verejných priestranstvách.

“Snažíme dostať do podtatranských miest a obcí dostať čo najviac defibrilátorov na verejne prístupné miesta. Stojí nás to veľa úsilia, ale má to zmysel,” začína rozprávanie František Majerský, záchranár a predseda ZÁCHRANA, občianske združenie, ktorému sa už podarilo dostať do miest obcí 183 AED defibrilátorov.
Defibrilátor pomáha poskytnúť bezodkladnú prvú pomoc pri zástave srdca ešte pred príchodom záchranárov. Dojazd záchranky do odľahlejších miest môže trvať aj desiatky minút, pritom rozhodujú sekundy, preto je dôležité, aby boli defibrilátory čo najbližšie k ľuďom.  Jeho  obsluhu zvládne naozaj každý.

Defibrilátori v mestách a obciach 
OZ Záchrana pravidelne oslovuje možných donorov, sponzorov – ochotných pomôcť so zakúpením defibrilátorov a darovať ich samosprávam, vďaka čomu už rozdali dve desiatky prístrojov.
Dobrodincov je však menej, ako samospráv, ktoré AED potrebujú, ani na štát a eurofondy sa v tomto smere nedá spoľahnúť. "Našťastie sa nám podarilo nadchnúť pre túto myšlienku už viaceré samosprávy, ktoré si prístroj zakúpili. Rozumné investície sa vždy odzrkadlia v kvalite života obyvateľov. Ľudský život má predsa nevyčísliteľnú hodnotu,“ vysvetľuje Majerský. V prípade zástavy srdca rozhodujú sekundy. Nikto z nás nevie, kedy budeme potrebovať prvú pomoc my alebo naši blízky. 

Rekordmanom je Liptovská Teplička 
Prvý defibrilátor zakúpili pred tromi rokmi, tento rok dokúpili ďalší. Oplatilo sa. V obci Liptovská Teplička ležiacej pod Kráľovou Hoľou, ktorá má takmer dve a pol tisíc obyvateľov ho použili už takmer dvadsať krát. “Naposledy sme zasahovali v lese – išlo o pomoc turistke v núdzi. Naša obec je odľahlá a okrem toho z nej vedú viaceré turistické trasy,” vysvetľuje Slavomír Kopáč – strosta obce, ktorá okrem toho, že nakúpila defibrilátory, zaškolila dobrovoľných hasičov, všetkých zamestnancov obce a členov miestneho spolku SČK. Okrem toho zaviedli v spolupráci s obecnými hasičmi aj 24-hodinové služby. “Keď niekto z dediny zavolá 155, záchranka kontaktuje veliteľa hasičov a on zasa službu, vďaka čomu vieme poskytnúť prvú pomoc aj do dvoch minút,” uzatvára starosta.

“Minule som zachytil v rádiu peknú myšlienku. Jedna samospráva sa rozhodla, že tento rok sa zaobídu bez silvestrovského ohňostroja, a namiesto toho nakúpia psie granule pre mestský útulok. Rovnako aj iné samosprávy dokážu nájsť vo svojich často obmedzených finančných zdrojoch peniaze “na dobro,” uzatvára Majerský. 

Zoznam a mapu všetkých AED defibrilátorov umiestnených na území Slovenska nájdete TU  


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.