Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

V tejto chvíli podávame pomocnú ruku vláde my, aby už netápala

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska

Zhromaždenie starostov a primátorov pred Úradom vlády SR je podaním pomocnej ruky kabinetu, aby začal počúvať skúsenosti z praxe a už tak netápal vo svojich rozhodnutiach.

Zástupcovia ZMOS to uviedli na začiatku mítingu pred sídlom exekutívy vo štvrtok 8. septembra 2022. Zdôrazňujú nielen to, že samosprávy najlepšie poznajú dosah kríz na bežných ľudí, ale aj to, že bez výraznej pomoci miest a obcí by štát tieto krízy nedokázal zvládnuť.

„Vláde pripomíname, že práve samosprávy pomohli Slovensku zvládnuť covid, živelné pohromy i situáciu súvisiacu s vojnou na Ukrajine a svojou akcieschopnosťou sú pripravené pomáhať Slovensku aj naďalej. Dnešné podujatie preto má byť o tom, že práve tí, ktorí majú najbližšie k ľuďom, pošepkajú vláde, ako je potrebné riešiť súčasnú vážnu situáciu," uviedli.

Predseda samosprávneho združenia Branislav Tréger pripomenul, že ak predseda vlády SR Eduard Heger rád hovorí o spojení exekutívy a samospráv ako dvoch pľúcnych komôr, zabezpečujúcich dýchanie štátu, musí byť jasné, že samosprávna časť je vážne ohrozená.

„V poslednom období dostala také rany, že je ako po silnom covide," skonštatoval. Vyčíslil, že dosah štátom prijatých opatrení spôsobí v aktuálnom a budúcom roku miliardový deficit v samosprávnych rozpočtoch. „Situáciu pritom ešte zhoršuje inflácia i zdražovanie energií," pripomenul Tréger.

Opätovne za samosprávy apeloval na urýchlené riešenie zdražovania energií, pripomenul, že nárast cien sa už prejavuje v bežnom živote obyvateľov, obmedzovaním či rušením služieb samospráv. V súvislosti s premiérovými vyjadreniami o možnom celoeurópskom riešení či spoločnom obstarávaní energií je opatrný.

„Ak napríklad Európska komisia zvažuje zastropovanie ceny, som zvedavý, čo na to protistrana. Každá akcia totiž vyvoláva reakciu. Spoločné obstarávanie je jedna z možností, no len za predpokladajú, že bude skutočne funkčné," zdôraznil.

Zdroj: Združenie miest a obcí Slovenska.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.