Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Program Ekoobec podporí 12 projektov zameraných na rozvoj cyklodopravyVytlačiť

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska Zdroj: ZMOS

Bratislava – 7. mája 2021 - Vďaka grantu z Nadačného fondu Slovenských elektrární v Nadácii Pontis bude mať kvalitnejšiu cyklodopravu 12 slovenských miest a obcí, napríklad Žabokreky, Vrútky, Humenné, Tlmače, Rybník, Trenčianske Teplice, Leopoldov, Madunice.

Nadačný fond Slovenských elektrární v Nadácii Pontis vyhlásil v marci grantovú výzvu Ekoobec 2021. Cyklistika ako šport, či už rekreačný alebo profesionálny, je na Slovensku dlhodobo populárna. Na tento fakt zareagovala aj spoločnosť Slovenské elektrárne a každoročný grantový program tentoraz zacielila na rozvoj cyklistickej dopravy v regiónoch, kde pôsobia jej pobočky.

Do výzvy sa prihlásilo spolu 48 projektov, z toho bolo 44 oprávnených žiadateľov. Odborná porota z nich vybrala 12 najlepších. Celková prerozdelená suma dosahuje 80-tisíc eur.

Nová cyklotrasa v Štiavnických vrchoch

Novinky čakajú napríklad okolie mesta Tlmače a obce Rybník. Lokalita ponúka pekné výhľady z vinohradov na okolitú krajinu či lesné prostredie Štiavnických vrchov, no naokolo sa zatiaľ nenachádza žiadna nosná cyklotrasa. Vďaka grantu sa však vybudujú cyklocesty, ktoré prepoja štyri susedné obce, a to Tlmače, Rybník, Čajkov a Novú dedinu. Okrem ciest v celkovej dĺžke 17,5 km, pribudne aj cykloturistické značenie a oddychové zóny.

Vznikne nová alej s 200 stromami

Občianske združenie Ďarmoty bolo pri vzniku cyklotrasy Nitra – Vráble a teraz úsek ďalej zveľaďuje. Vďaka podpore z grantovej výzvy Ekoobec 2021 vysadia v lokalite dobrovoľníci zo združenia alej starých krajových odrôd ovocných stromov a pripomenú tak vinohradnícku tradíciu územia. Spolu pôjde o 200 stromov, okolo ktorých prejde ročne 30-tisíc cyklistov. Združenie by v budúcnosti chcelo tiež spracovávať ovocie v ekologickej sušiarni.

Na bicykel bezplatne

Ďalší nápad, ktorý získal podporu, je projekt občianskeho združenia V.I.A.C. – Inštitút pre podporu a rozvoj mládeže. Združenie už prevádzkuje v spolupráci s mestom Trstená požičovňu bicyklov a elektrobicyklov. Plánuje ju však rozšíriť tak, aby si bicykle a ďalšie príslušenstvo mohli požičať aj ľudia, ktorým zdravotné alebo ekonomické prekážky aktuálne bránia využívať možnosti cyklotrás v Trstenej. Požičovňa bude bezplatná, záujemcovia zaplatia iba vratnú zálohu.

Nová rozhľadňa

Nový projekt zrealizujú rovnako v Maduniciach neďaleko Hlohovca. Okolím obce prechádza viacero cyklotrás a na mieste, kde sa križujú, vznikol v minulosti umelý kopec. Aby z neho mali turisti ešte lepší výhľad, chce na ňom obec vybudovať rozhľadňu. Pod kopcom sa tiež osadia stojany na bicykle.

Prospešných pre komunitu bude i ďalších 8 projektov, ktoré získali podporu programu. V Humennom tak napríklad pribudne značenie na viac ako 34 km cyklotrás, Trenčianske Teplice zase dostanú nabíjaciu stanicu a cyklistické stojany. Do požičovne v obci Žabokreky pri Martine prikúpia vďaka programu Ekoobec e-biky, ktoré využijú najmä starší občania.

Zoznam všetkých schválených projektov

Zdroj: nadaciapontis.sk

Súvisiace oznamy ZMOS: Grantová výzva Ekoobec 2021 zameraná na rozvoj cyklistiky a ekologickej dopravy


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.