Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Nový web Najvyššieho súdu poskytuje prístup ku kľúčovým dátam

Kategória: Aktuality Zdroj: ZMOS

Voľný prístup ku kľúčovým informáciám vo forme otvorených dát či prístupnosť pre zdravotne znevýhodnených ľudí. Toto sú dva hlavné prvky vynovenej webovej stránky Najvyššieho súdu SR. Web je tak prispôsobený aktuálnym požiadavkám a zároveň použiteľnejší, jednoduchší, prístupnejší a v neposlednom rade aj atraktívnejší.

Medzi hlavné informácie, pre ktoré užívatelia web Najvyššieho súdu navštevujú, patria rozhodnutia a z hľadiska transparentnosti aj objednávky a faktúry. Ide o datasety, ktoré sú voľne a bezplatne dostupné pre kohokoľvek za rovnakých podmienok na akýkoľvek účel v štruktúrovanej forme, čo umožňuje ich strojové spracovanie. Veľký prínos to môže mať v prípade rozhodnutí súdu pre odbornú, ako aj laickú verejnosť.

Vyhľadávanie v samotných rozhodnutiach prešlo takisto zmenou. Dá sa v nich vyhľadávať fulltextovo, ako aj rozšírene, na základe určených kategórií, metaúdajov či kľúčových slov. V porovnaní s pôvodnou databázou je aktuálne na webe o približne 25 000 rozhodnutí viac, pričom Najvyšší súd plánuje pridávať aj staršie, ktoré boli doposiaľ len v listinnej podobe.

Odkaz na vynovenú stránku Najvyššieho súdu : 

https://www.nsud.sk/


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.