Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Celoplošné testovanie: Druhé kolo bude, no s výnimkou okresov do 0,7 % pozitívnych

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska

Bratislava - 2. novembra 2020  - Druhé kolo plošného testovania obyvateľstva na ochorenie COVID-19 sa uskutoční. Výnimkou budú okresy, kde bol počet pozitívnych prípadov počas prvého kola nižší ako 0,7 percenta. Rozhodol o tom ústredný krízový štáb na pondelkovom zasadnutí, o výsledku informoval premiér Igor Matovič (OĽANO). Testovanie sa tak nebude týkať 25 okresov ani Bratislavy a Košíc.

V druhom kole sa testovanie dotkne 54 percent obyvateľov. Podľa Matoviča však stále zostáva riešiť „77 percent problému“. Pripustil, že nízke čísla v niektorých okresoch krízový štáb prekvapili. Obyvateľov vyzval na zodpovednosť a dodržiavanie opatrení. Všetko, čo sme testovaním získali, si totiž podľa neho môžeme „lusknutím prsta pokaziť“.
Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) avizoval, že pravdepodobne v utorok (3. 11.) ráno zverejnia presný zoznam okresov, kde sa testovanie uskutoční. Na ústrednom krízovom štábe bude ešte v pondelok hovoriť aj so zástupcami Únie miest Slovenska a Združenia miest a obcí Slovenska.
Na primátorov a starostov miest, ktoré opäť prejdú testovaním, chcú podľa Naďa apelovať, aby využili infraštruktúru, ktorú si na testovanie vybudovali, aby do nej nemuseli opäť investovať, ak je to možné. „Rovnako sa budeme snažiť ponechať tie isté tímy, ktoré boli na jednotlivých odberných miestach,“ povedal. Druhé kolo testovania označil za ďalšiu výzvu pre Ozbrojené sily (OS) SR. Zverejňovanie podrobných dát nie je aktuálne prioritou. „Nie sme štatistický úrad,“ podotkol Naď. 
Náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko informoval, že sa pracuje na ďalšom preplánovaní operácie Spoločná zodpovednosť. Samosprávy vyzval, aby zabezpečili plynulý prísun ľudí na testovanie. „Druhá vec, ktorú potrebujeme, je, aby ľudia využívali testovacie miesta tam, kde bývajú,“ apeloval s tým, že to uvoľní nápor na logistiku. Zdôraznil, že ani kapacity ozbrojených síl nie sú nevyčerpateľné. Zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa do operácie zapojili. V súčasnosti sa podľa neho odvážajú zvyšky po testovaní.
Ako priblížil Zmeko, do operácie nasadili ozbrojené sily 95 percent personálu, a tak striedanie nie je možné do ďalšej fázy zabezpečiť. „V praxi to bude znamenať, že všetci ľudia, ktorí boli v druhej etape, pôjdu aj do tretej,“ uviedol. Aktuálne je podľa neho v OS SR z 13.500 ľudí 1200 vojakov v karanténe, prípadne nakazených.

Zdroj: Združenie miest a obcí Slovenska.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.