Vyhľadávanie v aktualitách
Aktuality
Aktualizované usmernenie k nakladaniu s odpadom v kontexte šírenia koronavírusu COVID-19
Kategória: Aktuality Autor/i: Ministerstvo životného prostredia SR
Nový minister životného prostredia Ján Budaj apeluje na zodpovedné správanie sa aj v oblasti nakladania s komunálnym odpadom. Envirorezort je v úzkom kontakte s hlavným hygienikom, Úradom verejného zdravotníctva SR a v prípade potreby bude operatívne hľadať najlepšie možnosti s cieľom zabezpečiť bezproblémové nakladanie s odpadom.
Pri nakladaní s odpadom nedochádza k vysokej koncentrácii ľudí na jednom mieste. Prevádzky alebo činnosti, ktoré slúžia k nakladaniu s odpadom, ako zber zmesového komunálneho odpadu, zber triedených zložiek komunálneho odpadu, triediace linky, spracovanie odpadu, spaľovne odpadov, skládky odpadov nie sú žiadnymi obmedzeniami nateraz dotknuté. Práve naopak, v aktuálnej situácii je nevyhnutné, aby boli prevádzkované v rovnakom rozsahu ako doteraz.
Obmedzenia súvisiace s vydaným opatrením Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia č. OLP/2595/2020 zo dňa 15. marca 2020 a č. OLP/2956/2020 zo dňa 16. marca 2020 sa pôvodne týkali činností súvisiacich s nakladaním s odpadom len v obmedzenej miere. Tieto opatrenia smerujú k prevádzkam, kde dochádza k priamemu kontaktu so zákazníkmi. V oblasti nakladania s odpadom ide o prevádzky zberných dvorov a výkupní odpadov. Tieto prevádzky nebolo možné podľa Úradu verejného zdravotníctva SR do 29. marca 2020 prevádzkovať. Obmedzenia súvisiace s vydaným opatrením Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pri ohrození verejného zdravia č. OLP/2595/2020 z 15. marca 2020 a č. OLP/2956/2020 zo 16. marca 2020 boli aktualizované opatrením č. OLP/2777/2020 z 29. marca 2020. V tomto opatrení sú explicitne uvedené zberné dvory, ktoré sú od pondelka 30. marca 2020 znovu otvorené. Výraz zberné dvory je však v tomto konkrétnom prípade použitý pre prehľadnosť a zahŕňa všetky prevádzky, ktoré slúžia na zber odpadov. Okrem zberných dvorov sem patria aj výkupne a zberne odpadov.
Všetky subjekty, ktoré sú súčasťou systému nakladania s odpadom, a teda tento systém tvoria a zabezpečujú ho (zberové spoločnosti, prevádzkovatelia triediacich liniek, prevádzkovatelia skládok odpadov atď.), sú povinné dodržiavať platné právne predpisy v oblasti odpadového hospodárstva. Okrem iného zabezpečiť zber a odvoz odpadov (zmesového odpadu, triedených zložiek komunálneho odpadu atď.), triedenie a dotrieďovanie vyzbieraného odpadu, zhodnotenie, recykláciu a podobne. Je nespochybniteľné, že je potrebné a nutné dodržiavať pri všetkých činnostiach hygienické postupy a predpisy tak, ako pravidelne zdôrazňuje a odporúča ÚVZ SR.
V zmysle stanoviska ÚVZ SR sa použité ochranné prostriedky, ktoré vznikajú občanom v domácnosti alebo zamestnancom v bežných prevádzkach – rúška, respirátory, rukavice, vreckovky likvidujú ako bežný odpad. Špeciálny postup sa tu teda neuplatňuje. Tento odpad sa ukladá len do zmesového odpadu. Odporúča sa nasledovný postup:
- Použité ochranné prostriedky treba dať do plastovej tašky alebo vreca a pevne uzavrieť
- Vrece či tašku treba vyhodiť do nevytriedeného komunálneho odpadu (čierny kontajner)
- Použité ochranné prostriedky v žiadnom prípade nepatria do triedeného odpadu
- Samozrejme si je potrebné umyť ruky a postupovať podľa všetkých hygienických pravidiel
Pre zaraďovanie ochranných prostriedkov ako odpadu pod príslušné katalógové číslo sú dôležité najnovšie poznatky, ktoré boli publikované Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) z 3. marca 2020 („Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID -19 virus"), a podľa ktorých neexistujú žiadne dôkazy o prenose vírusu COVID – 19 pri nechránenom kontakte ľudí pri manipulácii s odpadom zo zdravotnej starostlivosti. V tomto kontexte a pre tento prípad odpad, ktorý vznikne v podnikateľskej sfére, je v svojej podstate vzniku totožný s komunálnym odpadom, a preto je určený nasledovný spôsob zaraďovania:
Vznik |
Katalógové číslo |
Poznámka |
Domácnosť |
20 03 01 |
Aplikovať odporúčaný vyššie uvedený postup. |
Podnikatelia |
15 02 03 |
Ochranné pomôcky sa štandardne pre výkon činnosti/práce nepoužívajú. Aplikovať odporúčaný vyššie uvedený postup. |
Podnikatelia |
15 02 03 |
Ochranné pomôcky sa štandardne pre výkon činnosti/práce používajú. Zaradenie je rovnaké ako pred mimoriadnou situáciou. |
Podnikatelia |
15 02 02 |
Ochranné pomôcky sa štandardne pre výkon činnosti/práce používajú. Zaradenie je rovnaké ako pred mimoriadnou situáciou. Zaradenie do kategórie nebezpečného odpadu nie je z dôvodu koronavírusu COVID – 19, ale z dôvodu samotnej vykonávanej činnosti, ktorá ma za následok, že ochranné pomôcky vo všeobecnosti boli takto zaraďované aj v minulosti. |
Zdravotná/veterinára starostlivosť |
18 01/18 02 |
Aplikovať všetky postupy ako vyplývajú z príslušných osobitných predpisov. |
Informácia uvedená na internetovej stránke MŽP SR dňa 30.3.2020. Viac informácií nájdete tu.
Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov
Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.
Archív článkov
Kategórie
Aktuality
Kríza vo financovaní samospráv
redakcia