Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Potenciál kompostu pri regenerácii pôdy a riešení klimatických zmien

Dátum: Rubrika: Na aktuálnu tému

Ako efektívne využiť vytriedený biologicky rozložiteľný komunálny odpad? Ako oživiť poľnohospodársto? Ako regenerovať erodovanú pôdu? Ako znížiť rýchlosť klimatických zmien? Na všetky tieto otázky je odpoveďou kompost vysokej kvality. Vieme takýto kompost vytvoriť aj na Slovensku? Technický riaditeľ Ing. Dipl.-Ing. Bernhard Gamerith, ktorý sa venuje projektovaniu kompostární na celom svete, zhodnotil, prečo tie slovenské zatiaľ nevedia vytvoriť kvalitný kompost.

Správy o zmene klímy či živelných katastrofách v jej dôsledku sa stávajú pravidelnou súčasťou našich životov. Prudké dažde, záplavy, vietor či veľké suchá zhoršujú životné podmienky nielen nám ľuďom, ale aj živočíchom, rastlinám a ovplyvňujú aj pôdny ekosystém. Možno na to zabúdame, ale
práve kvalita pôdy zásadne ovplyvňuje náš život, zdravie a aj to, ako sa príroda vysporiada s klimatickou zmenou.
Pôdu považujeme za samozrejmosť a akoby sme verili v jej samoobnovovaciu schopnosť. Skutočnosť je však taká, že až
33 % svetovej pôdy trpí degradáciou
formou erózie, vyčerpaním živín alebo znečistením. Ak jej neposkytneme kvalitné živiny, tento stav sa bude zhoršovať a spôsobovať ďalšie negatívne dopady na životné prostredie.
Pôda sa môže formovať tisícky rokov, no zničená nesprávnym používaním môže byť v priebehu veľmi krátkeho obdobia. Nesprávne postupy pri jej obhospodarovaní majú za následok degradáciu, eróziu a následné zníženie výnosov poľnohospodárskej produkcie.
Hlavnými príčinami zníženej kvality pôdy sú nesprávne postupy pri jej obhospodarovaní, urbanizácia a zmeny klímy.
Organická hmota v pôde je však významným zásobníkom uhlíka. Je schopná absorbovať ho viac ako atmosféra alebo suchozemská vegetácia spolu.
Doplniť chýbajúcu organickú hmotu v pôde
a zlepšiť jej vlastnosti možno
prostredníctvom kompostu
, ktorý je vyrobený správnou technológiou. Pridanou hodnotou je navyše využívanie biologicky rozložiteľného odpadu ako zdroja týchto živín a zabezpečenie prirodzenej cirkulácie živín v prírode.
Kedy začne rásť dopyt po komposte aj na Slovensku?
Slovensko má dlhú poľnohospodársku tradíciu. Intenzívne poľnohospodárstvo a zanedbaná starostlivosť o správnu výživu pôdy však spôsobili, že sú
aj
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.