Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Inžinieri zavádzajú nový prístup k recyklácii plastov

Dátum: Rubrika: Editoriál

Každá ľudská bytosť spotrebuje v priemere 30 kg plastu ročne. Vzhľadom na to, že priemerná dĺžka života v súčasnosti je približne 70 rokov, každý človek za svoj život vyhodí približne dve tony plastu. Vynásobte to počtom ľudí na Zemi, ktorý neustále rastie, a celkový počet je ohromujúci. Francesco Stellacci, profesor a vedúci supramolekulárneho laboratória nanomateriálov a rozhraní na EPFL School of Engineering, začal premýšľať o tom, či existuje spôsob, ako vyriešiť problém použitých plastov a efektívnejšie ho recyklovať. Stellacci nadviazal spoluprácu s profesorom Sebastianom J. Maerklom v Bioinžinierskom inštitúte EPFL a rozhodli sa spolu poradiť doktorandovi, Simone Giaverimu, pričom tím publikoval svoje závery založené na vedeckom výskume v Advanced Materials.

Po preskúmaní existujúcich dostupných možností recyklácie plastov sa inžinieri rozhodli vymyslieť úplne nový prístup. "Keď používame biologicky rozložiteľné plasty, proces degradácie zanecháva zvyšky, ktoré musia byť skladované alebo pochované. Čím viac pôdy, ktorá je na to pridelená, tým menej pôdy dostupnej pre poľnohospodárstvo, a sú tu environmentálne dôsledky, ktoré treba brať do úvahy, pretože produkt biologickej degradácie nevyhnutne mení ekosystém oblasti," hovorí Stellacci. Ako teda môžeme prísť s komplexným riešením problému recyklácie plastov? Časť odpovede môže pochádzať zo samotnej prírody.
Perlový náhrdelník
P
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.