Zákonník práce upravuje niekoľko spôsobov skončenia pracovného pomeru. V príspevku sa zameriame na aplikáciu jednotlivých spôsobov v praxi, ako aj na možnosť zvrátenia skončenia pracovného pomeru formou späťvzatia.
Ustanovenie § 59 zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v z. n. p. (ďalej len "Zákonník práce") pripúšťa viaceré spôsoby skončenia pracovného pomeru, konkrétne možno pracovný pomer skončiť:
-
dohodou,
-
výpoveďou,
-
okamžitým skončením,
-
skončením v skúšobnej dobe.
Vyššie uvedené spôsoby nie sú jediné, okrem nich pozná Zákonník práce aj skončenie pracovného pomeru na základe právnej udalosti (napr. uplynutím času, ak bol pracovný pomer dohodnutý na dobu určitú, alebo v dôsledku smrti zamestnanca).
S témou skončenia pracovného pomeru úzko súvisí aj problematika výpovednej doby, poskytnutia odstupného, odchodného.
Čo ak si zamestnávateľ alebo zamestnanec rozmyslia skončenie pracovného pomeru? Je možné stav skončenia pracovného pomeru zvrátiť a pokračovať v pracovnom pomere? Ak áno, za akých okolností?
Dohoda o skončení pracovného pomeru
Dohoda o skončení pracovného pomeru predstavuje dvojstranný právny úkon, na základe ktorého skončí pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa.
______________________________
Z hľadiska formy Zákonník práce uvádza, že sa daná dohoda uzatvára písomne, avšak § 60 ods. 2 Zákonníka práce nepostihuje sankciou neplatnosti jej nedodržanie. Z hľadiska právnej istoty zamestnanca, ako aj zamestnávateľa a preukazovania v prípade