Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Špecifiká účtovania zvierat v obecných príspevkových organizáciách

Dátum: Rubrika: Účtovníctvo

Podľa opatrenia Ministerstva financií SR č. 16786/2007-31, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre rozpočtové organizácie, príspevkové organizácie, štátne fondy, obce a vyššie územné celky (ďalej len „Postupy účtovania“) – zvieratá základného stáda a ťažné zvieratá patria do dlhodobého majetku a mladé chovné zvieratá, zvieratá vo výkrme patria do zásob v účtovej triede 1 – Zásoby.

Pri charakteristike základného stáda sa vychádza zo zootechnickej zásady, podľa ktorej za základné stádo sa považujú dospelé plemenné a chovné zvieratá, ktoré popri úžitkových vlastnostiach (t. j. produkcia mäsa, mlieka, vlny, vajec, kože, kožušín) zabezpečujú hlavne reprodukciu vlastného rodu, tzn. rozmnožovanie.

Na účte 026 – Základné stádo a ťažné zvieratá sa účtuje o zvieratách, ktoré spĺňajú obe podmienky, a síce reprodukčný účel (resp. zachovanie rodu) a zároveň sú zvieratá chované na úžitok.

V prípade, ak majetok nespĺňa jednu z oboch podmienok – napríklad reprodukčný účel, takéto zvieratá sa účtujú na účte 124 – Zvieratá ako obežný majetok a považujú sa za zásoby.

V zmysle „Postupov účtovania“ náplňou účtu 026 – Základné stádo a ťažné zvieratá sú najmä:

  • dojnice a plemenné býky,
  • prasnice a plemenné kance,
  • kozy a plemenné capy,
  • bahnice a plemenné barany,
  • kobyly a plemenné žrebce,
  • dospelé zvieratá – somáre a mulice,
  • plemenné husi a gunáre určené na produkciu násadových vajec,
  • ostatné hospodárske zvieratá základného stáda napríklad chov muflónov, jeleňov, danielov, pštrosov, ak ich chov presiahne štyri roky.

Medzi základné stádo – z hydiny, patria iba plemenné husi a gunáre, určené na produkciu násadových vajec (reprodukčný účel), ktoré sa účtujú na účte 026 – Základné stádo a ťažné zvieratá ako dlhodobý majetok.

Náplňou účtu 124 – Zvieratá sú najmä:

  • mladé zvieratá,
  • zvieratá vo výkrme chované na mäso (hovädzí dobytok, ošípané, kozy, ovce, kone, hydina, husi vo výkrme, králiky),
  • kŕdle sliepok, kačíc, moriek, perličiek (mladá aj dospelá hydina tzn. plemenné chovy),
  • kožušinové zvieratá (norky, líšky, nutrie) bez ohľadu na vek,
  • ryby,
  • včelstvá a psy,
  • ostatné hospodárske chovy – muflónov, jeleňov, pštrosov, danielov, ak ich využiteľnosť v chove je kratšia ako štyri roky.

Hodnota zvierat na účte 124 – Zvieratá sa zvyšuje o príchovky (živonarodené zvieratá hneď po narodení, vyliahnutá hydina), hmotnostné a vzrastové prírastky.

Podľa uplatňovaných zootechnických zásad sa pri jednotlivých druhoch zvierat do kategórie mladých zvierat zahŕňajú pri:

  • hovädzom dobytku – teľatá do veku troch mesiacov, mladý chov­ný hovädzí dobytok, vysokoteľné jalovice,
  • ošípaných – ciciaky (prasiatka do odstavu), odstavčatá, mladé chovné ošípané,
  • ovciach a kozách – jahňatá a kozľatá do veku troch mesiacov, mladé chovné ovce a kozy,
  • koňoch a somároch – mladé kone do veku troch rokov, mladé somáre, muly a mulice.

Ďalšou osobitosťou je účtovanie zvierat z vlastného chovu (ocenené vo vlastných nákladoch) a zvierat nakúpených (ocenené v obstarávacej cene) na jednom spoločnom účte 124 – Zvieratá.

Nesúlad medzi účtom 124 – Zvieratá a účtom 614 – Zmena stavu zvierat z dôvodu nákupu zvierat sa nepovažuje za chybu (zdôvodnenie sa uvedie v poznámkach účtovnej závierky).

Medzi zvieratá na účte 124 – Zvieratá patrí hydina (kŕdle sliepok, kačíc, moriek a perličiek) bez ohľadu na to, či ide o úžitkové alebo plemenné chovy (okrem plemenných husí a gunárov, určených na produkciu násadových vajec, ktoré sú náplňou účtu 026 – Základné stádo a ťažné zvieratá).

Keďže subjekty štátnej správy a samosprávy sú zriadené za účelom plnenia zákonom uložených verejnoprospešných úloh štátu, obce, samosprávneho kraja (VÚC) zvieratá nepredstavujú u prevažnej väčšiny subjektov rozhodujúcu zložku majetku.

Výnimkou sú napríklad zoologické záhrady zriadené v zriaďovateľskej pôsobnosti miest (napr. ZOO Bratislava a ZOO Košice – zriaďovateľ mesto ako mestské príspevkové organizácie).

Ministerstvo životného prostredia SR má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti zriadenú štátnu príspevkovú organizáciu – Zoologickú záhradu Bojnice.

V chove plemien koní má na Slovensku dlhodobú históriu štátny podnik – Národný žrebčín Topoľčianky (nazývaný múzeum koní).

Ďalej zvieratá v majetku vykazujú rôzne výskumné inštitúcie živočíšnej výroby v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR – napríklad Centrum výskumu živočíšnej výroby (štátna príspevková organizácia).

♦ Príklad č. 1:

Obecná príspevková organizácia z vedľajšej činnosti nakúpila zvieratá – jelene, muflóny, nákup ktorých sa bude účtovať takto:

P. č.

Text účtovného prípadu

Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály