Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Konzultácia účtovného prípadu - nezisková organizácia

Dátum: Autor/i: Ing. Tatiana Macháčová Rubrika: Naša poradňa

Zhrnutie účtovného prípadu v špeciálnej základnej škole s právnou subjektivitou, pričom zriaďovateľom je cirkev a právna forma je nezisková organizácia:

●  Škola získala finančné ­zdroje formou darov  a príspevkov z rôznych zbierok, príspevkov od iných organizácií, 2 %  a pod. za účelom kúpy pozemku, na ktorom by v budúcnosti mohli vyrásť nové priestory školy (pretože škola sídli v prenajatých priestoroch  a má v úmysle postaviť nové priestory).

●  Škola našla vhodný pozemok, mala dostatok vlastných zdrojov (pretože normatívne sa použiť na takýto účel nedajú), preto sa rozhodla tento pozemok obstarať.

Ako by mal vyzerať účtovný prípad? Ak ide o úhradu kúpnej zmluvy, môžeme využiť inštitút interného dokladu:

●  MD 042/D 321,

●  MD 321/D 221?

A pokiaľ prebehne zápis na katastri, pozemok zaradíme do užívania: MD 031/D 042?
Akým účtovným zápisom zapísať zníženie vlastných zdrojov školy, ktoré slúžili na obstaranie tohoto účelu? Akým spôsobom sa toto premietne do nákladov. Pretože vo výkaze ziskov a strát to vyzerá, akoby to nebolo nákladom školy.
Z otázky nie je zrejmé, kto je nezisková organizácia, či zriaďovateľ alebo samotná špeciálna škola.
Interný doklad je vyhotovený správne, ak ide o faktúru za nákup pozemku: MD 042/D 321, MD 321/
D 221 a zápisom do katastra sa pozemok zaradí MD 042/D 031. Z otázky však nie je zrejmé, aké zníženie vlastných zdrojov školy sa má na mysli. Finančným zdrojom kúpy pozemku boli dary, zbierky, žiaden náklad nemohol vzniknúť, za financie sa získal majetok (aktíva), ktorý sa neodpisuje, tzn., ani postupne nebude vznikať žiaden náklad.
Prijaté finančné dary predstavujú prijaté finančné prostriedky, za ktorými nie je poskytnutie konkrétnej služby, výkonu alebo tovaru. Účtovanie je rozdielne podľa toho, či ide o prijaté finančné dary:
-
účelovo určené na obstaranie ­dlhodobého majetku alebo
-
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.

Seriály