Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Časové porovnanie zloženia komunálnych odpadov na Slovensku

Dátum: Rubrika: Na aktuálnu tému

Príspevok poukazuje na vývoj zloženia komunálnych odpadov na Slovensku v porovnaní rokov 2010, 2017, 2018 a 2019. Za sledované obdobie došlo k nárastu celkovej produkcie komunálnych odpadov, pod čo sa podpísal predovšetkým nárast biologicky rozložiteľného odpadu, ako aj papiera a lepenky, plastových odpadov a predovšetkým kovových odpadov. Napriek tejto skutočnosti má SR rezervy v zhodnocovaní komunálneho odpadu, čo sa prejavuje v neplnení cieľov v oblasti materiálového zhodnocovania odpadov a nepriaznivej štruktúre zloženia komunálnych odpadov.

Významnou a rôznorodou skupinou odpadov sú komunálne odpady (ďalej len "KO"). Charakterizovať materiálové zloženie tejto skupiny odpadov sa nedá celkom presne, ale ide o odpady tak organického, ako aj anorganického pôvodu. Pretože táto skupina odpadov má svoje špecifiká, a to rôznorodosť, množstvo, potenciál druhotných surovín a energie, patrí KO medzi skupiny odpadov, ktorým je venovaná zvýšená pozornosť.
KO majú veľmi rôznorodé zloženie. Ich súčasťou je i premenlivé množstvo najrozličnejších nebezpečných látok. Podľa § 80 ods. 1 zákona č. 79/2015 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len "zákon o odpadoch"):
"Komunálny odpad je:
 
  1. zmesový odpad a oddelene vyzbieraný odpad z domácností vrátane papiera a lepenky, skla, kovov, plastov, biologického odpadu, dreva, textílií, obalov, odpadu z elektrických zariadení a elektronických zariadení, použitých batérií a akumulátorov a objemného odpadu vrátane matracov a nábytku,
  2. zmesový odpad a oddelene vyzbieraný odpad z iných zdrojov, ak je tento odpad svojím charakterom a zložením podobný odpadu z domácností.“
Podľa vyhlášky Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 365/2015 Z.z., ktorou sa ustanovuje Katalóg odpadov v znení vyhlášky č. 320/2017 Z.z., patrí takýto odpad do skupiny číslo 20 - Komunálne odpady - (odpady z domácností a podobné odpady z obchodu, priemyslu a inštitúcií) vrátane ich zložiek z triedeného zberu. [1]
Produkcia KO s rozvojom spoločnosti rastie a vhodné zneškodňovanie odpadu sa spätne stáva limitujúcim faktorom ďalšieho rozvoja spoločnosti. Množstvo vyprodukovaného odpadu často priamo súvisí od príjmov a životného štýlu. [2] KO, resp. odpady domácností sú všetky veci, ktoré rodiny a ostatní ľudia žijúci v domácnosti, vyhodia. Niektoré odpady z domácností sa zneškodňujú skládkovaním, iné sa recyklujú.
Pre analýzu zloženia odpadu je vyvinutých viacero metód, neexistuje však univerzálna metóda pre každú oblasť, resp. krajinu. Analýza zloženia KO je v prvom rade analýzou zmesového KO, ale pre celkový rozbor treba analyzovať aj ostatné druhy KO ako separované zbierané prúdy odpadov, veľkorozmerný odpad, odpad zo záhrad, parkov a podobne. [3]
V súčasnosti sa robí množstvo štúdií zameraných na zloženie komunálneho odpadu. Z analýz majú vyplynúť informácie, koľko a akých materiálov obsahuje priemerná vzorka vyprodukovaná na obyvateľa. Údaje majú slúžiť na lepšie nastavenie zberných systémov a kapacít spracovateľských zariadení.
Často sa však stáva, že po prácnom výskume príde nesprávna odpoveď. Metodika rozboru sa nedá používať univerzálne a kľúčové skupiny, na ktoré sa odpad väčšinou delí, sú nesprávne pomenované. Napríklad pojmom "plast" sa na triediacich linkách označuje široké spektrum materiálov, a to z veľkej časti u nás nerecyklovateľných, ktoré skončia v odpade. Otázkou je, či oficiálne štatistiky zohľadňujú tento stav a vzhľadom k existujúcemu chaosu v evidencii nevykazujú pri materiálovom zhodnotení aj údaje o množstve vyzbieraného, teda nielen zhodnotiteľného materiálu.
Metodiky analýzy zloženia odpadu by teda mali byť zamerané nielen na druh odpadu, ale aj na využitie (materiálové, energetické), ktoré je v aktuálnej si­tuácii vhodné, teda na nasmerovanie konkrétneho odpadu. [4]
Evidencia a štatistika by sa mali rozšíriť aj o smerovania vyzbieraných odpadov, aby neslúžili iba na archiváciu údajov a výrobu hlásení, ale dali sa použiť pri plánovaní investícií, pri logistike aj pri organizácii celého systému. Na základe uvedených skutočností je cieľom nášho príspevku poukázať na zloženie KO na Slovensku, pričom dosiahnuté výsledky sú využiteľné pre predikovanie ďalšieho vývoja v oblasti nakladania s KO.
Zloženie komunálnych odpadov na Slovensku
Podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom Slovenskej republiky bolo zloženie komunálnych
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.