Účelom článku je načrtnúť základné východiská pre posúdenie, kedy je vlastník povinný trpieť stavebné práce zo svojej nehnuteľnosti a možno mu takúto povinnosť autoritatívne nariadiť rozhodnutím podľa § 135 ods. 1 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v z. n. p. (ďalej len „stavebný zákon“) a kedy mu, naopak, treba poskytnúť ochranu pred takými požiadavkami jeho susedov - stavebníkov.
Obce a mestá pri výkone pôsobnosti stavebných úradov riešia množstvo komplikovaných situácií. Medzi také situácie patrí i stav v území, keď sa rôzne stavebné práce, nevyhnutné úpravy, udržiavacie práce, zabezpečovacie práce alebo odstraňovanie stavby (ďalej aj „stavebné práce“) nedajú uskutočniť bez vstupu na cudzí - susedný pozemok alebo stavbu (ďalej aj „dotknutá nehnuteľnosť“) a jej vlastník alebo iná oprávnená osoba (ďalej aj „vlastník“) dobrovoľne neumožní vstup na ňu a jej použitie - nesúhlasí s vykonaním stavebných prác zo svojej nehnuteľnosti.
Právna úprava tejto problematiky je strohá, účinná od 1. januára 2015 doposiaľ v rovnakom znení:
______________________________
Opatrenia na susednom pozemku alebo stavbe
(1) Na uskutočnenie stavby alebo jej zmeny a na uskutočnenie nevyhnutných úprav udržiavacích alebo zabezpečovacích prác a na odstránenie stavby môže stavebný úrad uložiť tým, ktorí majú vlastnícke alebo iné práva k susedným pozemkom alebo stavbám, aby trpeli vykonanie prác zo svojich pozemkov alebo stavieb.
(2) Ten, v prospech ktorého uložil stavebný úrad opatrenie podľa odseku 1, je povinný dbať, aby čo najmenej rušil užívanie susedných pozemkov alebo stavieb a aby vykonávanými prácami nevznikli škody, ktorým možno zabrániť; po skončení je povinný uviesť susedný pozemok alebo stavbu do pôvodného stavu, a ak to nie je možné alebo hospodársky účelné, poskytnúť vlastníkovi náhradu podľa všeobecnýc