Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Zhromaždenie obyvateľov obce - zaznávaná forma výkonu samosprávy obce

Dátum:

Zhromaždenie obyvateľov obce — zaznávaná forma výkonu samosprávy obce
JUDr.
Jozef
Tekeli
PhD.
V súčasnom období je možné stretnúť sa s viacerými iniciatívami, ktoré usilujú o zvýšenie významu a širšie uplatnenie inštitútov priamej demokracie na úkor demokracie nepriamej. Tieto iniciatívy svoje názory odôvodňujú predovšetkým komparatívnym dovolaním sa na uplatňovanie jednotlivých foriem priamej demokracie v iných štátoch, napr. Švajčiarsku. Primárnym cieľom tohto príspevku je poskytnúť právnu analýzu inštitútu zhromaždenia obyvateľov obce ako jednej z foriem priamej demokracie. Článkom chcem však aj upozorniť, že pre reálnu presaditeľnosť jednotlivých právnych inštitútov nezohráva rozhodujúcu úlohu len ich samotné legálne zakotvenie, ale predovšetkým právna tradícia a právna kultúra, a to tak na celoštátnej úrovni, ako aj na miestnej úrovni.
Na miestnej úrovni v slovenských obecných samosprávach nie je ani realizácia tak miestnych referend, ani uskutočňovanie zhromaždení obyvateľov obce ako foriem priamej demokracie historicky vžitá. Z uvedeného vyplýva nutnosť zachovania subsidiárneho (podporného) charakteru týchto právnych inštitútov. Uvedené konštatovanie však nič nemení na požiadavke ich dôslednejšej zákonnej úpravy.
Podľa ust. § 4 ods. 2 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o obecnom zriadení") samosprávu obce vykonávajú obyvatelia obce:
a)
orgánmi obce,
b)
miestnym referendom,
c)
zhromaždením obyvateľov obce.
Dikcia zákona
„samosprávu obce vykonávajú obyvatelia obce"
je
vyjadrením demokratického usporiadania
obecnej samosprávy aj samotného štátu, ktorý dobrovoľne obmedzil časť svojej suverenity v prospech miestneho spoločenstva obyvateľov obce ako inej verejnoprávnej korporácie.
Týmto spôsobom zákonodarca deklaruje, že samospráva prináleží obyvateľom obce, a tí ju môžu za účelom jej realizácie vykonávať dvojakým spôsobom, a to:
-
priamo,
čo je vyjadrením tzv.
priamej (bezprostrednej) demokracie
alebo
-
nepriamo,
čo je vyjadrením
tzv. nepriamej (sprostredkovanej, reprezentatívnej) demokracie.
Zákonodarca v § 4 ods. 2 zákona o obecnom zriadení upravil
jednu formu reprezentatívnej demokracie:
„Samosprávu obce vykonávajú obyvatelia obce orgánmi obce"
a
dve formy priamej demokracie:
„Samosprávu obce vykonávajú obyvatelia obce miestnym referendom a zhromaždením obyvateľov obce".
Priama demokracia
je teoretický a právny systém, v ktorom ľud vykonáva moc priamo. Ide o najjednoduchšie, ale aj najvýstižnejšie vymedzenie pojmu priamej demokracie. Hlavným znakom priamej demokracie je skutočnosť, že ľud rozhoduje o politických otázkach sám a bez akéhokoľvek sprostredkovania, t.j. medzi ním a politickým rozhodnutím sa nenachádza žiadny medzičlánok.
V modernom demokratickom štáte sa však priama demokracia neuplatňuje ako výlučná forma výkonu moci, ale len ako vhodný doplnok reprezentatívnej demokracie, pričom sa tieto formy vzájomne nevylučujú.
Uplatňovaním jednotlivých foriem priamych prejavov vôle ľudu sa len dopĺňa, rozširuje a prehlbuje reprezentatívna demokracia ako základná organizačná forma, prostredníctvom ktorej ľud prejavuje svoju vôľu.
Reprezentatívna demokracia
predstavuje teoretickú a právnu kategóriu, v ktorej ľud vykonáva svoju moc prostredníctvom ním konštituovaných sprostredkovateľov.
V modernom štáte, pre ktorý je charakteristická komplikovaná štruktúra spoločnosti, zložitosť správy, početné spoločenstvá miestneho obyvateľstva, rozsiahlosť komunálneho územia, dynam
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.