Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Právo na informácie verzus právo na ochranu autorských práv

Dátum:

Právo na informácie verzus právo na ochranu autorských práv
JUDr.
Tatiana
Mičudová
Realizácia práva na slobodný prístup k informáciám umožňuje občanom, aby si utvorili názor o činnosti orgánov, ale aj o hospodárení týchto orgánov s verejnými prostriedkami a o konaní verejných činiteľov. Získané informácie napomáhajú tomu, aby hlasovanie občanov vo voľbách malo zmysel, lebo informovaní občania môžu zodpovednejšie narábať so svojím hlasom. Právo na slobodný prístup k informáciám je základným ústavným právom vychádzajúcim z Čl. 26 zákona č. 460/1992 Zb. Ústava Slovenskej republiky (ďalej len "Ústava SR") . Právo na informácie zaručuje Čl. 26 ods. 1 Ústavy SR. Podľa Čl. 26 ods. 5 Ústavy SR podmienky a spôsob vykonania práva na informácie ustanoví zákon. Takým zákonom je zákon č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v z. n. p. (ďalej len "zákon o slobode informácií").
Zákon o slobode informácií ustanovuje, že:
"Každý má právo na prístup k informáciám, ktoré majú povinné osoby k dispozícii."
Výnimkou sú len informácie uvedené v ust. § 8 až § 11 cit. zákona. Medzi informácie, ktoré sa nesprístupňujú, patria aj informácie, ktorými možno porušiť ochranu duševného vlastníctva. Výnimkou je, ak osoba, ktorej prináleží právo z daného duševného vlastníctva, udelí súhlas na poskytnutie informácie.
Tento článok bližšie pojednáva o tom, ktoré informácie možno považovať za informácie týkajúce sa ochrany duševného vlastníctva, špeciálne informácie týkajúce sa ochrany autorských práv, a rozoberá podmienky obmedzenia práva na informácie v prípadoch práva na autorskú ochranu.
Pojmy
Duševné vlastníctvo
Predmetom duševného vlastníctva sú nehmotné statky. Pojem nehmotný statok sa teória i prax pokúšajú vymedziť všeobecne ako statok, ktorého podstatu tvorí konkrétny duševný výtvor či obsah (najčastejšie ide o výtvor duševnej činnosti, najmä tvorivej), vyjadrený v objektívnej forme, t.j. vyjadrený navonok tak, že ho možno vnímať ľudskými zmyslami.
[VOJČIK, P. a kol. 2012. Právo duševného vlastníctva. 1. vyd. Plzeň: Aleš Čenek, s. r. o., 2012, s. 23.]
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Chráneným duševným vlastníctvom je široká škála výsledkov duševnej tvorivej činnosti,
napr. autorské diela, umelecké výkony, záznamy zvukové, audiovizuálne, vynálezy, úžitkové vzory, dizajny, topografie polovodičových výrobkov, nové odrody rastlín a nové plemená zvierat, ochranné známky, označenia pôvodu výrobkov a zemepisné označenia výrobkov, logá a pod.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Autorské dielo
Najčastejšie uplatňovaným dôvodom na nesprístupnenie informácií býva práve ochrana autorského diela. Pojem autorské dielo definuje zákon č. 185/2015 Z.z. Autorský zákon v z. n. p. (ďalej len "Autorský zákon").
Podľa ust. § 3 ods. 2 Autorského zákona je dielom literárne dielo, slovesné dielo, divadelné dielo, hudobné dielo, audiovizuálne dielo, dielo výtvarného umenia, architektonické dielo, dielo úžitkového umenia, kartografické dielo alebo iný druh umeleckého diela alebo vedeckého diela, ak spĺňa podmienky podľa odseku 1, ten., ak spĺňa nasledujúce podmienky:
-
musí ísť o dielo z oblasti literatúry, umenia alebo vedy (musí mať literárny, umelecký alebo vedecký charakter),
-
musí byť jedinečným výsledkom tvorivej duševnej činnosti autora (pôjde o činnosť, ktorá je jedinečná pre konkrétneho autora, nemôže ísť o mechanickú činnosť),
-
musí byť vnímateľné zmyslami, bez ohľadu na jeho podobu, obsah, kvalitu, účel, formu jeho vyjadrenia alebo mieru jeho dokončenia (vyjadrenie diel v podobe, ktorá je vnímateľná ľudskými zmyslami).
Medzi druhy autorských diel Autorský zákon zaraďuje napr. literárne dielo, slovesné dielo, divadelné dielo, hudobné dielo, audiovizuálne dielo, dielo výtvarného umenia či počítačový program.
Niektoré z týchto diel Autorský zákon ďalej definuje, iné nie. Autorský zákon napr. definu
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.