Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Povinnosť novozvoleného obecného funkcionára podať do 30 dni písomné oznámenie

Dátum:

Povinnosť novozvoleného obecného funkcionára podať do 30 dni písomné oznámenie
JUDr.
Jozef
Tekeli
PhD.
Katedra ústavného práva a správneho práva, Právnická fakulta UPJŠ v Košiciach
Príspevok upozorňuje na jednu zo základných, no často opomínaných povinností novozvolených funkcionárov obecnej samosprávy, a to povinnosť novozvoleného starostu obce a poslancov mestských/miestnych zastupiteľstiev podať písomné oznámenie funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov verejného funkcionára. Upozorňujem tiež na lehotu na podanie, vysvetľujem obsah podania, charakterizujem subjekt, ktorému sa písomné oznámenie podáva aj následky nepodania takéhoto písomného oznámenia. V neposlednom rade venujem pozornosť aj prístupu verejnosti k podaným písomným oznámeniam.
Ústavodarca v Čl. 7 ústavného zákona č. 357/2004 Z.z. o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov v znení ústavného zákona č. 545/2005 Z.z. (ďalej len „ústavný zákon o ochrane verejného záujmu") zakotvuje jeden z najdôležitejších
inštitútov kontroly
nad činnosťou verejných funkcionárov. Ide o jednu zo súčasných najvýznamnejších foriem kontroly v slovenskej verejnej správe vôbec. Týmto nástrojom kontroly
sui generis
(špecifickým) vo verejnej správe vo vzťahu k zabráneniu konfliktu záujmov je
písomné oznámenie funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov verejného funkcionára
(ďalej len
„písomné oznámenie").
Tento mechanizmus kontroly
sui generis
vykazuje aj prvky spoločenskej kontroly a psychologickej motivácie verejného funkcionára potlačiť svoje prirodzené egoisticky podmienené osobné záujmy v prospech záujmov verejných.
Ktorí funkcionári v obecnej samospráve sú povinní podať písomné oznámenie?
V zmysle Čl. 2 ods. 1 písm. o) a p) ústavného zákona o ochrane verejného záujmu sa ústavný zákon
v oblasti obecnej územnej samosprávy
vzťahuje na týchto funkcionárov verejnej správy:
a)
starostov obcí, pričom na účely tohto ústavného zákona sa starostovia mestských častí v Bratislave a Košiciach považujú za starostov obce,
b)
poslancov mestských zastupiteľstiev,
c)
poslancov zastupiteľstiev mestských častí v Bratislave a v Košiciach.
Na všetkých takto vypočítaných funkcionárov sa teda vzťahuje povinnosť podať písomné oznámenie. Ďalej na účely článku používam skrátene aj označenie „obecní funkcionári", ktoré však nie je legálnym pojmom.
A contrario
(naopak) ústavný zákon o ochrane verejného záujmu sa nevzťahuje na poslancov obecných zastupiteľstiev, a teda poslanci obecných zastupiteľstiev nie sú ani povinní podať písomné oznámenie.
Z takéhoto vymedzenia možno vidieť, že ústavný zákon o ochrane verejného záujmu je jedným z výnimočných prípadov platnej právnej úpravy slovenskej samosprávy, v rámci ktorých sa
dôsledne rozlišuje medzi predstaviteľmi miest a obcí (konkrétne u poslancov zastupiteľstiev).
V podmienkach slovenskej obecnej samosprávy má totiž inak rozlišovanie na obce a mestá podľa platnej právnej úpravy v zásade (až na výnimky) len formálny význam, pretože legislatíva v oblasti územnej samosprávy, pokiaľ ide o zverenie jednotlivých kompetencií tak v oblasti samosprávnej pôsobnosti, ako aj v oblasti preneseného výkonu štátnej správy nerozlišuje medzi obcami a mestami.
! Upozornenie: Ak je verejný funkcionár zvolený alebo vymenovaný do inej verejnej funkcie alebo je opätovne zvolený alebo vymenovaný do tej istej verejnej funkcie a podal už v kalendárnom roku písomné oznámenie, nie je povinný ho podať opätovne, tzn. ak „staronový" obecný funkcionár už podal za rok 2013 písomné oznámenie do 31. marca 2014, tak nie je po opätovnom zvolení povinný podať znovu písomné oznámenie za rok 2013 opakovane do 30 dní po ujatí sa výkonu funkcie.
Aká je lehota na podanie písomného oznámenia?
Podľa Čl. 7 ods. 1 ústavného zákona o ochrane verejného záujmu je verejný funkcionár povinný podať
písomné oznámenie funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov za predchádzajúci kalendárny rok
, a to:
-
do 30 dní odo dňa, keď sa ujal výkonu verejnej funkcie
a
-
počas jej výkonu vždy do 31. marca.
V tomto článku venujem pozornosť iba prvej z týchto povinností, t.j. povinnosti podať písomné oznámenie do 30 dní odo dňa, keď sa obecný funkcionár ujal výkonu verejnej funkcie. Vyplýva to zo zamerania článku, ktorý reaguje na novembrové komunálne voľby, hoci, na druhej strane, musím upozorniť, že aj druhá zmienená povinnosť podávať písomné oznámenie vždy do 31. marca vyvoláva veľké množstvo odlišných a zaujímavých interpretačných otázok.
Starosta obce sa ujíma funkcie zložením sľubu podľa § 13 ods. 2 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v z. n. p. (ďalej len „zákon o obecnom zriadení"). Poslanec zastupiteľstva sa ujíma funkcie zložením sľubu podľa § 26 zákona o obecnom zriadení.
Aký musí byť obsah písomného oznámenia?
! Upozornenie: Nemožno zamieňať a mýliť si písomné oznámenie verejného funkcionára podľa Čl. 7 ústavného zákona o ochrane verejného záujmu a majetkové priznanie vedúceho zamestnanca podľa § 10 zákona č. 552/2003 Z.z. o výkone práce vo verejnom záujme v z. n. p. Obecní funkcionári nevykonávajú prácu v zamestnaneckom pomere, a teda povinnosť podľa § 10 tohto zákona sa na nich nevzťahuje, ale naopak podliehajú pod prísnejší režim Čl. 7 ústavného zákona o ochrane verejného záujmu.
V písomnom oznámení obecný funkcionár povinne uvedie:
a)
Či spĺňa podmienky nezlučiteľnosti výkonu funkcie verejného funkcionára s výkonom iných funkcií, zamestnaní alebo činností podľa Čl. 5 ods. 1 a 2 ústavného zákona,
t.j. či nie je založená inkompatibilita buď podľa osobitných predpisov, najmä, nie však výlučne, zákona o obecnom zriadení (Čl. 5 ods. 1 ústavného zákona o ochrane verejného záujmu) alebo aj podľa samotného cit. ústavného zákona
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.