Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Ohlasovanie drobných stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác obcí (IV.)

Dátum:

Ohlasovanie drobných stavieb, stavebných úprav a udržiavacích prác obcí (IV.)
(pokračovanie z predchádzajúceho čísla)
POSTUP STAVEBNÉHO ÚRADU PRI NELEGÁLNYCH STAVBÁCH (USKUTOČNENÝCH BEZ POVOLENIA ALEBO OHLÁSENIA)
Postup stavebného úradu pri stavbách realizovaných bez stavebného povolenia, resp. bez ohlásenia upravujú ustanovenia § 88 a § 88a SZ.
Podľa
§ 88 ods. 1 písm. b)
SZ, stavebný úrad nariadi odstránenie nielen stavby postavenej bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním, ale aj stavby postavenej bez písomného oznámenia stavebného úradu podľa § 57 ods. 2 pri stavbách, ktoré treba ohlásiť.
Pritom platí, že odstránenie stavby môže stavebný úrad nariadiť nielen vlastníkovi stavby, ktorý je stavebníkom, ale aj nájomcovi stavby, ak je stavebníkom podľa § 58 ods. 3 SZ.
Odstránenie stavby sa nenariadi iba v prípadoch, keď dodatočné povolenie stavby nie je v rozpore s verejným záujmom.
Stavebný úrad nariaďuje odstránenie stavby z vlastného podnetu a vychádza pritom predovšetkým z vyhodnotenia technického stavu stavby, či už existujúcej alebo rozostavanej.
Pri stavbách postavených bez stavebného povolenia (oznámenia) alebo v rozpore s ním je stavebný úrad povinný vždy najskôr skúmať, či takúto stavbu nemožno dodatočne povoliť.
Vyhodnocuje pritom:
- vplyv stavby na životné prostredie,
- súlad s platnou územnoplánovacou dokumentáciou, resp. s funkčným využitím územia,
- so všeobecnými technickými požiadavkami vymedzenými príslušnými právnymi predpismi a technickými normami,
- stanoviská a vyjadrenia dotknutých orgánov, skúma aj vlastnícke vzťahy k pozemku, na ktorom je stavba umiestnená.
Pokiaľ zistí súlad s verejnými záujmami, stavbu môže dodatočne povoliť, pričom vo výroku o dodatočnom povolení zároveň vysloví súhlas s užívaním stavby na daný účel. Pri dodatočnom povoľovaní rozostavanej stavby alebo stavby, ktorú možno dodatočne povoliť len po vykonaní stavebných úprav, platia primerane ustanovenia pre stavebné konanie.
Ak je stavba postavená
na cudzom pozemku
a vlastník pozemku nesúhlasí s jej dodatočným povolením, stavebný úrad najskôr vyhodnotí súlad s verejným záujmom, a pokiaľ je tento súlad preukázaný, postupuje podľa ustanovenia § 137 SZ o občianskoprávnych a iných námietkach.
Rovnaký postup sa vzťahuje aj na stavby postavené bez písomného oznámenia stavebného úradu podľa § 57 ods. 2 SZ, ktoré treba ohlásiť.
Obdobný postup sa uplatňuje aj v prípade, keď drobná stavba je
postavená v rozpore s ohlásením.
Ak pritom stratila charakter drobnej stavby, posudzuje sa vždy ako stavba bez stavebného povolenia a stavebný úrad postupuje vždy podľa ustanovenia § 88 ods. 1 písm. b) SZ.
Podľa § 88 ods. 3 SZ,
na odstránenie stavby
, pokiaľ nebolo nariadené, je potrebné
povolenie
stavebného úradu. O povolenie môže žiadať vlastník stavby. Avšak pri odstraňovaní drobných stavieb [§ 55 ods. 2 písm. b) SZ], postačí
ohlásenie lehoty, do ktorej budú odstránené
.
Konanie o dodatočnom povolení stavby
Konanie o dodatočnom povolení stavby upravuje podrobnejšie § 88a SZ nasledovne:
„(1) Ak stavebný úrad zistí, že stavba bola postavená bez stavebného povolenia alebo v rozpore s ním, začne z vlastného podnetu konanie a vyzve vlastníka stavby, aby v určenej lehote predložil doklady o tom, že dodatočné povolenie nie je v rozpore s verejnými záujmami chránenými týmto zákonom, najmä s cieľmi a zámermi územného plánovania a osobitnými predpismi. Ak bola stavba začatá bez právoplatného stavebného povolenia, ktoré už bolo vydané, stavebný úrad posúdi súlad stavby s verejnými záujmami na základe záväzných stanovísk podľa § 140b a podkladov predložených v stavebnom konaní.
(2) Ak vlastník stavby požadované doklady nepredloží v určenej lehote alebo ak sa na ich podklade preukáže rozpor stavby s verejným záujmom, stavebný úrad nariadi odstránenie stavby.
(3) Ak vlastník stavby, pri ktorej sa preukáže, že jej dodatočné povolenie nie je v rozpore s verejnými záujmami, v priebehu konania nepreukáže, že je vlastníkom pozemku zastavaného nepovolenou stavbou alebo jeho časti, alebo že má k tomuto pozemku iné právo (§ 58 ods. 2) a vlastník zastavaného pozemku alebo jeho časti s dodatočným povolením nesúhlasí, stavebný úrad odkáže vlastníka pozemku na súd a konanie preruší (§ 137). Konanie o stavbe zostane prerušené až do právoplatnosti rozhodnutia súdu vo veci.
(4) V rozhodnutí o dodatočnom povolení stavby stavebný úrad dodatočne povolí už vykonané stavebné práce a určí podmienky na dokončenie stavby alebo nariadi úpravy už realizovanej stavby.
(5) Ak sa v konaní o dodatočnom povolení stavby preukáže rozpor s verejnými záujmami alebo stavebník v určenej lehote nesplní podmienky rozhodnutia o dodatočnom povolení stavby, stavebný úrad nariadi odstránenie stavby.
(6) Stavebný úrad nariadi odstránenie stavby aj v prípade, ak stavebník v určenej lehote a) nepredloží žiadosť o dodatočné povolenie stavby, b) nesplní podmienky rozhodnutia o dodatočnom povolení stavby.
(7) Na konanie o dodatočnom povolení stavby sa primerane vzťahujú ustanovenia § 58 až § 66.
(8) Podľa odsekov 1 až 7 sa postupuje aj pri neohlásenej jednoduchej stavbe alebo jej zmene, ak bola určená na ohlásenie podľa § 55 ods. 2 písm. a).
(9) S konaním o dodatočnom povolení stavby, ktorá je už dokončená, môže stavebný úrad spojiť kolaudačné konanie.“
Ustanovenie § 88a teda upravuje jednak postup vlastníka nepovolenej stavby a jeho povinnosti a jednak postup stavebného úradu pri nepovolených stavbách.
Z odsekov 1 a 2 vyplýva, že dôkazné bremeno preukázať, že ďalšia existencia nepovolenej stavby alebo stavby uskutočňovanej v rozpore so stavebným povolením nie je v rozpore s verejnými záujmami, spočíva na vlastníkovi stavby, keďže sa dopustil porušenia zákona. Vlastník stavby na základe výzvy stavebného úradu si sám a na vlastné náklady musí zaobstarať všetky potrebné doklady, t.j. rozhodnutia, stanoviská a vyjadrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce.
Verejným záujmom sa v tejto súvislosti rozumejú záujmy chránené:
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.