Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Odvolanie podľa správneho poriadku

Dátum:

Odvolanie podľa správneho poriadku
JUDr.
Helena
Spišiakova
Právna úprava preskúmavania správnych rozhodnutí je uvedená v štvrtej časti
zákona č. 71/1967 Zb. o správnom konaní (správny poriadok)
v znení neskorších predpisov (ďalej len „správny poriadok“) a je označená ako PRESKÚMANIE ROZHODNUTÍ.
Pod preskúmavaním rozhodnutí rozumieme súhrn procesných inštitútov, ktoré sledujú možnosť zabezpečenia nápravy nesprávnych rozhodnutí. Ide nielen o prípady, keď rozhodnutie je objektívne nesprávne, ale aj o prípady, keď rozhodnutie považuje za nesprávne účastník konania zo svojho subjektívneho pohľadu.
V prvom prípade je dôsledkom preskúmania zrušenie alebo zmena rozhodnutia, zatiaľ čo v druhom prípade ide o odstránenie pochybností a naplnenie požiadavky posilňovania dôvery fyzických a právnických osôb v správnosť rozhodovania a presvedčivosti rozhodnutí.
Podnet na preskúmanie rozhodnutia môže dať buď účastník konania, alebo k nemu dochádza na základe iniciatívy správneho orgánu. V prvom prípade hovoríme o opravných prostriedkoch, ktorými sa na základe svojho podania účastníci konania domáhajú zmeny alebo zrušenia rozhodnutia. V druhom prípade hovoríme o prostriedkoch dozoru, na základe ktorých je správny orgán z úradnej povinnosti oprávnený zmeniť alebo zrušiť rozhodnutie iného správneho orgánu.
Podľa toho, či opravné prostriedky smerujú proti rozhodnutiu, ktoré ešte nie je právoplatné alebo proti právoplatnému rozhodnutiu, procesná teória rozdeľuje opravné prostriedky na riadne a mimoriadne.
Za
riadne opravné prostriedky
považujeme:
-
odvolanie (odvolacie konanie je upravené v § 53 až § 60 správneho poriadku) a
-
rozklad (§ 61 správneho poriadku).
Za
mimoriadny
opravný prostriedok sa považuje obnova konania začatá na návrh účastníka. Pri prostriedkoch dozoru sa uplatňujú iba mimoriadne opravné prostriedky, za ktoré sa považuje obnova konania nariadená správnym orgánom a preskúmanie rozhodnutia mimo odvolacieho konania.
Špecifické postavenie medzi opravnými prostriedkami má preskúmanie rozhodnutí správnych orgánov súdom. Pri ich uplatnení sa nepostupuje podľa správneho poriadku, ale podľa Občianskeho súdneho poriadku.
Ide jednak o preskúmanie právoplatných rozhodnutí správnych orgánov formou žalôb a jednak o preskúmanie neprávoplatných rozhodnutí v prípadoch, ktoré ustanovujú osobitné zákony. Aj keď v tomto prípade ide o riadny opravný prostriedok, nemá charakter odvolania podľa správneho poriadku. Typickým príkladom osobitného zákona je § 27 ods. 2 zákona č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v znení neskorších predpisov.
V ďalšej časti sa budeme venovať len
odvolaniu ako riadnemu opravnému prostriedku
a jeho úprave v správnom poriadku a na konkrétnom prípade si rozoberieme:
-
náležitosti
odvolania,
-
formu podania
odvolania,
-
počítanie lehoty
na podanie odvolania.
Popis prípadu:
Prvostupňové rozhodnutie bolo účastníkovi konania doručené dňa 14.8.2012.
Účastník konania dňa 21.8.2012 elektronickou poštou (e-mailom) podal odvolanie proti prvostupňovému správnemu rozhodnutiu, ktoré nebolo podpísané zaručeným elektronickým podpisom, a ani zoskenovaný dokument odvolania v prílohe nebol vlastnoručne podpísaný účastníkom konania. V zaslanom e-maile účastník konania uviedol, že odvolanie pošle aj poštou vlastnoručne podpísané.
Dňa 28.8.2012 bol účastník konania prvostupňovým orgánom e-mailom vyzvaný, aby doručil odvolanie s vlastnoručným podpisom a bol poučený, ako možno podanie urobiť (§ 19 správneho poriadku).
Dňa 6.9.2012 bolo prvostupňovému orgánu poštou doručené písomné odvolanie účastníka konania, ktoré bolo tiež bez jeho vlastnoručného podpisu; na poštovú prepravu bolo podané dňa 4.9.2012 (pečiatka na listovej zásielke).
Dňa 6.9.2012 prvostupňový orgán opätovne písomne vyzval účastníka konania na odstránenie nedostatkov podania v lehote do 10 dní odo dňa doručenia výzvy; písomnú výzvu účastník konania prevzal dňa 10.9.2012.
Dňa 13.9.2012 účastník konania osobne doručil prvostupňovému správnu orgánu písomné odvolanie s jeho vlastnoručným podpisom.
Z popísaného prípadu vyplynuli otázky, na ktoré je potrebné hľadať odpovede v príslušných ustanoveniach správneho poriadku.
Podľa
§ 1 ods. 1
správneho poriadku:
<
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.