Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Návratné zdroje financovania a podmienky ich prijatia a používania

Dátum:

Návratné zdroje financovania a podmienky ich prijatia a používania
Ing.
Ingrid
Konečná Veverková
Obec na plnenie svojich úloh okrem prostriedkov mimorozpočtových peňažných fondov, zisku z podnikateľskej činnosti a združených prostriedkov má možnosť použiť aj návratné zdroje financovania, ktoré sa považujú za cudzie mimorozpočtové zdroje. Toto zákonné oprávnenie obce vyplýva z § 5 ods. 2 písm. c) zákona č.583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy.
Podľa ust. § 2 písm. a) zákona č.583/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon č.583/2004 Z.z.") sa pod návratnými zdrojmi financovania rozumejú prostriedky rozpočtu obce získané z/zo prijatých:
-
úverov a pôžičiek,
-
návratných finančných výpomocí,
-
zmeniek a z komunálnych obligácií vydaných obcou.
Návratné zdroje financovania sa používajú na financovanie rozvojových potrieb a strategických zámerov obce; častým dôvodom je zabezpečenie spolufinancovania projektov Európskej únie a medzinárodných projektov.
Návratné zdroje financovania sa získavajú najmä od bankových subjektov a ostatných peňažných ústavov a sú to predovšetkým bankové úvery a pôžičky.
Obec ako subjekt verejnej správy môže prijímať návratnú finančnú výpomoc zo štátnych finančných aktív, ak na účely, na ktoré sa návratná finančná výpomoc poskytne, prevzala vláda úver. Vo veci návratných finančných výpomocí sa na obce uplatňuje § 19 ods. 12 zákona č.523/2004 Z.z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z.n.p. (ďalej len "zákon č.523/2004 Z.z."), podľa ktorého subjekt verejnej správy môže prijať návratnú finančnú výpomoc od iného subjektu verejnej správy, ak sa táto návratná finančná výpomoc použije na úhradu výdavkov spojených s realizáciou spoločných programov Slovenskej republiky a Európskej únie (EÚ).
K návratným zdrojom financovania patria aj prostriedky rozpočtu obce získané zo zmeniek a z komunálnych obligácií vydaných obcou.
Otázka č.1:
Čo sa má chápať pod pojmom návratné zdroje financovania?
V ktorom právnom predpise sa nachádza definícia tohto pojmu? Aká právna úprava rieši možnosť prijatia úveru zo strany obce?
Vymedzenie pojmu návratné zdroje financovania obsahuje zákon č.583/2004 Z.z.; podľa § 2 písm. a) cit. predpisu sa pod návratnými zdrojmi financovania rozumejú prostriedky rozpočtu obce získané z prijatých úverov a pôžičiek, návratných finančných výpomocí a zo zmeniek a z komunálnych obligácií vydaných obcou.
Cit. zákon však nedefinuje pojmy
"úver, pôžička, návratná finančná výpomoc, zmenka a komunálna obligácia";
zákon rieši len oprávnenia a podmienky prijímania úverov a pôžičiek. Vymedzenie týchto pojmov treba hľadať v iných právnych predpisoch.
* * *
Uver
Všeobecná právna úprava poskytovania úverov je riešená v ust. § 497 a nasl. zákona č.513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z.n.p., podľa ktorého:
"Zmluvou o úvere sa zaväzuje veriteľ, že na požiadanie dlžníka poskytne v jeho prospech peňažné prostriedky do určitej sumy, a dlžník sa zaväzuje poskytnuté peňažné prostriedky vrátiť a zaplatiť úroky."
Poskytovanie úverov je predmetom činnosti bánk. Úverom podľa zákona č.483/2001 Z.z.
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.