Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Vedci vyzývajú na globálny tlak na odstránenie vesmírneho odpadu

Dátum: Rubrika: Trendy

Vedci vyzvali na právne záväznú zmluvu, ktorá by zabezpečila, že obežná dráha Zeme nebude nenapraviteľne poškodená budúcou expanziou globálneho vesmírneho priemyslu.

V týždni, keď sa takmer 200 krajín po 20-ročnom procese dohodlo na zmluve o ochrane šíreho mora, sa odborníci domnievajú, že si treba vziať ponaučenie z jednej časti našej planéty na ďalšiu.
Očakáva sa, že počet satelitov na obežnej dráhe sa zvýši zo súčasných 9 000 na viac ako 60 000 do roku 2030, pričom odhady naznačujú, že okolo planéty už obieha viac ako 100 biliónov nesledovaných kúskov starých satelitov.
Aj keď sa takáto technológia používa na poskytovanie obrovského množstva sociálnych a environmentálnych výhod, existujú obavy, že predpokladaný rast priemyslu by mohol spôsobiť, že veľké časti obežnej dráhy Zeme budú nepoužiteľné.
Medzinárodná spolupráca odborníkov v oblastiach vrátane satelitnej technológie a znečistenia oceánov plastmi v časopise
Science
hovorí, že to dokazuje naliehavú potrebu globálneho konsenzu o tom, ako najlepšie riadiť obežnú dráhu Zeme.
Uznávajú, že mnohé priemyselné odvetvia a krajiny sa začínajú zameriavať na udržateľnosť satelitov, ale tvrdia, že by sa malo presadiť, aby bol zahrnutý každý národ s plánmi na využitie obežnej dráhy Zeme.
Dodávajú, že ak
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.