Manažment environmentálnych záťaží na Slovensku z pohľadu MŽP SR

Vydáno: 8 minút čítania

Na Slovensku máme pojem environmentálna záťaž zadefinovaný v legislatíve, zmapované kontaminované lokality sú rozdelené do kategórií so všetkými zozbieranými informáciami verejne dostupné v informačnom systéme. Zostáva „len“ posledný krok, a to je náprava alebo odstránenie vplyvu znečistenia na ľudské zdravie alebo na životné prostredie. Ale toto je „beh na dlhé trate“, vyžaduje si čas, značné úsilie všetkých zainteresovaných strán a značné finančné zdroje.

 
1. Úvod
Problematika environmentálnych záťaží (EZ) sa dostáva do povedomia odbornej aj laickej verejnosti približne od roku 2006, keď Slovenská agentúra životného prostredia z poverenia Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) začala riešiť projekt Systematická identifikácia environmentálnych záťaží v Slovenskej republike. Ďalším krokom bolo zakotvenie pojmu environmentálna záťaž v slovenskej legislatíve. Riešenie problematiky EZ je aktuálne už v takej fáze, že je možné na ňu získavať aj prostriedky z európskych fondov.
Ciele a opatrenia v oblasti EZ sú a zadefinované prostredníctvom Štátneho programu sanácie environmentálnych záťaží (ŠPS EZ), pomocou ktorého sa ich MŽP SR snaží následne napĺňať tak, aby bola zabezpečená ochrana zdravia obyvateľov SR, ako aj zlepšený stav jednotlivých zložiek životného prostredia.
 
2. Štátny program sanácie environmentálnych záťaží
ŠPS EZ je strategický plánovací dokument pre oblasť EZ na Slovensku, ktorý určuje rámcové úlohy na postupné znižovanie negatívnych vplyvov EZ na zdravie človeka a životné prostredie. Stanovuje priority, ciel