Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Zákon o e-Governmente po novele

Dátum:

Zákon o e-Governmente po novele
Ing.
Vladimír
Bolek
PhD.
Ekonomická univerzita v Bratislave
doc. Ing.
Anita
Romanová
PhD.
Ekonomická univerzita v Bratislave
Od 1. novembra roku 2013 je účinný zákon č. 305/2013 Z.z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov kv. zákon o e-Governmente v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o e-Governmente"). Odo dňa účinnosti tohto zákona vznikla mestám a obciam povinnosť vykonávať verejnú moc elektronicky.
V súčasnosti uplatňované prechodné obdobie znamená, že si orgány verejnej moci počas obdobia troch rokov od nadobudnutia účinnosti zákona nemusia plniť povinnosť vykonávať verejnú moc elektronicky, ak im to neumožňujú technické podmienky a majú právo postupovať pri výkone verejnej moci len podla osobitných predpisov.
Hlavným cielom zákona je implementácia výkonu verejnej moci v elektronickej podobe. Ťažiskovým pilierom je elektronická komunikácia ako náhrada listinnej podoby komunikácie.
Kodifikácia ovplyvňuje nielen orgány verejnej moci, fyzické osoby, občanov, ale aj právnické osoby.
Zákon o e-Governmente upravuje vybrané informačné systémy pre výkon posobnosti orgánov verejnej moci v elektronickej podobe, elektronické podanie, elektronický úradný dokument a niektoré podmienky, sposob výkonu verejnej moci elektronicky a elektronickej komunikácie orgánov verejnej moci navzájom, elektronické schránky a elektronické doručovanie, autorizáciu, zaručenú konverziu, sposob vykonania úhrady orgánu verejnej moci, referenčné registre.
V minulom roku (Právo pre ROPO a obce v praxi č.5/2014) sme definovali podstatu zákona o e-Governmente a bližšie vysvetlili postup používania elektronickej komunikácie.
Národná rada Slovenskej republiky schválila dňa 23.9.2015 novelu zákona o e-Governmente, ktorá bola publikovaná v Zbierke zákonov pod č.273/2015 Z.z. V článku prezentujeme najpodstatnejšie zmeny tohto zákona v zmysle schválenej novely.
Hlavným cielom novely zákona o e-Governmente je zdokonalenie modelu elektronických služieb orgánov verejnej správy, verejnej moci, prepojenie referenčných registrov verejnej správy a vytvorenie zdrojových registrov, rovnako ako úprava existujúcich vzťahov medzi orgánmi verejnej moci s cielom zlepšenia a zefektívnenia dátových tokov.
Novela zákona o e-Governmente upravuje, zefektívňuje a zjednodušuje platný právny stav vo viacerých oblastiach:
1.
Zjednodušenie podmienok identifikácie a autentifikácie - filozofia platného právneho stavu zostáva zachovaná, dopíňa sa tak, aby sa pravidlá identifikácie a autentifikácie aplikovali výlučne na oblasť výkonu verejnej moci a nedochádzalo k výkladovým sporom ohladom povinnosti ich použitia, napr. vo vnútorných procesoch orgánov verejnej moci. S touto oblasťou súvisí aj zavedenie inštitútu autentifikačného certifikátu a centrálneho registra splnomocnení.
Zavedením autentifikačného kvalifikovaného certifikátu sa vytvára možnosť prístupu do informačného systému a k elektronickej komunikácii nielen pre oprávnenú fyzickú osobu, ale aj pre orgány verejnej moci a právnické osoby.
2.
Zjednodušujú sa procesy týkajúce sa platenia za elektronické služby, kde sa racionalizujú procesy platobného modulu (redukuje sa tým množstvo úkonov potrebných na zabezpečenie informácií a evidencií úhrad platieb za služby orgánov verejnej moci). Pri zachovaní princípu, kedy systém zabezpečuje v prvom rade distribúciu informácie o úhrade, zjednodušujú sa procesy a upúšťa sa od niektorých funkcionalít platobného modulu, akými sú
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.