Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Vymenovanie a voľba v pracovnoprávnych vzťahoch

Dátum:

Vymenovanie a voľba v pracovnoprávnych vzťahoch
doc. JUDr.
Marta
Thurzová
CSc.
Pracovný pomer medzi zamestnávateľom a zamestnancom sa za súčasného právneho stavu môže založiť výlučne pracovnou zmluvou, a to aj v prípadoch funkcií, u ktorých je ustanovené, že sa obsadzujú vymenovaním alebo voľbou, ak sa majú vykonávať v pracovnom pomere. Pracovný pomer sa v týchto prípadoch založí pracovnou zmluvou až po akte ich vymenovania alebo zvolenia.
Vývoj právnej úpravy inštitútu vymenovania a voľby v Zákonníku práce
Aj keď podľa súčasného právneho stavu je výlučným právnym titulom založenia pracovného pomeru už len pracovná zmluva, ešte pred prijatím „nového" Zákonníka práce do roku 2001 bolo možné v stanovených prípadoch zakladať pracovný pomer aj vymenovaním alebo voľbou do funkcie. Voľba sa obvykle týkala verejných funkcionárov rôznych organizácií a o vymenovanie išlo najmä u štatutárov podriadených organizácií vymenovaných nadriadeným orgánom, alebo sa vymenovanie týkalo vedúcich zamestnancov, ktorých do funkcie menoval priamo štatutárny orgán zamestnávateľa.
Prijatím zákona č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce"), s ktorým 1.4.2002 nadobudli účinnosť aj osobitné zákony regulujúce štátnu a verejnú službu, a to zákon č. 312/2001 Z.z. o štátnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. a zákon č. 313/2001 Z.z. o verejnej službe v z. n. p. (už zrušený), došlo u nás k zavŕšeniu reformného procesu pracovnoprávnych vzťahov.
Vzhľadom na to, že „nový" Zákonník práce sa v plnej miere aplikoval na pracovnoprávne vzťahy vznikajúce na trhu práce, nebolo žiaduce, aby sa ponechaním týchto typických inštitútov verejného práva v ňom mohla spochybniť zmluvná podstata pracovného pomeru, a tak vymenovanie a voľbu tento Zákonník práce už neupravoval.
S účinnosťou od 1.4.2002 sa pracovný pomer môže založiť len písomnou pracovnou zmluvou, a dovtedy založené pracovné pomery voľbou alebo vymenovaním, sa od toho momentu považujú za pracovné pomery vzniknuté pracovnou zmluvou.
Aj keď sa na tejto zvýraznenej zmluvnej koncepcii zakladania pracovného pomeru v ďalšom vývoji právnej úpravy Zákonníka práce nič podstatné nezmenilo, a v súčasnosti stále platí, že pracovný pomer možno založiť len pracovnou zmluvou, napriek tomu inštitúty vymenovania a voľby boli po krátkom čase do Zákonníka práce opäť včlenené, a to novelou Zákonníka práce s účinnosťou od 1.7.2003 doplnením ust. § 42 o ods. 2, v zmysle ktorého sa vymenovanie a voľba upravili už len ako možné
zákonné predpoklady alebo požiadavky nevyhnutné na výkon niektorých funkcií v prípadoch splnenia zákonných podmienok
.
Opätovné včlenenie vymenovania a voľby do Zákonníka práce bolo v tom čase čiastočne zdôvodňované negatívnymi dôsledkami krátko trvajúcej aplikačnej praxe dojednávania vedúcich funkcií priamo v pracovných zmluvách. Režim obsadzovania funkcie dojednanej len na právnom základe pracovnej zmluvy totiž neumožňoval zamestnanca z nej jednostranne uvoľniť, tak, ako to umožňuje režim obsadenia funkcie na základe vymenovania alebo voľby.
Vymenovanie a voľba v súčasnej úprave Zákonníka práce
Súčasná právna úprava Zákonníka práce zakotvuje inštitúty vymenovania a voľby v § 42 ods. 2. Z dikcie tohto ustanovenia doslovne vyplýva,
že ak osobitný predpis ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako predpoklad vykonávania funkcie štatutárneho orgánu alebo vnútorný predpis zamestnávateľa ustanovuje voľbu alebo vymenovanie ako požiadavku vykonávania funkcie vedúceho zamestnanca v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu,
pracovný pomer s týmto zamestnancom sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou až po jeho zvolení alebo vymenovaní.
Z uvedeného možno urobiť záver, že sú v ňom upravené dva rozdielne režimy pre obsadzovanie funkcií vymenovaním alebo voľbou. V prvom (tzv. vonkajšom) režime je
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.