Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Reformné etapy Zákonníka práce

Dátum:

Reformné etapy Zákonníka práce
doc. JUDr.
Marta
Thurzová
CSc.
Uplynulo už desaťročie od riešenia otázky existencie Zákonníka práce (ZP) v trhových podmienkach. ZP nakoniec svoju existenciu obhájil. Ak aj ostali niektorí s presvedčením, že mnohé ustanovenia ZP sú pre liberálne orientovanú ekonomiku prežitkom a brzdou, nik už nespochybňuje opodstatnenosť kódexu práce v trhovom hospodárstve. V súčasnosti, v podmienkach svetovej hospodárskej krízy, stúpa význam sociálneho pôsobenia ZP, najmä pri udržaní sociálneho zmieru. Súčasné a budúce zmeny budú determinované práve potrebou eliminácie dôsledkov globalizácie, hospodárskej krízy a sociálnych konfliktov. V týchto zhoršujúcich sa podmienkach je národným záujmom, aby ďalšie zmeny právnej úpravy predstavovali celospoločensky akceptovaný konsenzus a táto oblasť už nebola bojiskom politického súperenia.
Máloktorá oblasť slovenskej legislatívy sa nachádza pod tak ostrými spoločenskými aj politickými tlakmi ako je práve ZP. Kapitál v podmienkach globálneho konkurenčného tlaku má tendenciu získavať liberálny priestor a minimalizovať obmedzenia regulujúce dôstojnosť, bezpečnosť či osobné záujmy zamestnanca. Pre zamestnávateľa v konkurenčnom zápase je bremenom, ak zákonodarca chráni zamestnanca a obmedzuje možnosti zamestnávateľa správať sa autonómne. V podmienkach súčasnej krízy sa táto tendencia zosilňuje. Silnejšiu pozíciu zamestnávateľa zároveň posilňuje dlhodobá situácia na trhu práce, kde vysoko prevažujú uchádzači o pracovné miesta nad ich potrebou. Preto v súvislosti so zmenami v ZP vznikajú silné tlaky zamestnávateľov v smere zvýšenia flexibility a liberalizácie pracovnoprávnych vzťahov.
Právna kvalita ZP v jednotlivých reformných etapách
Pred viac ako desaťročím sa rozhodovalo o samotnej existencii ZP, a aj keď nakoniec svoju existenciu obhájil, obdobie ktoré nasledovalo po jeho rekodifikácii sa vyznačovalo turbulenciami v názoroch na funkčnosť aj jeho poslanie. Bolo to obdobie plné politických stretov. Právna úprava sa menila podľa potrieb a záujmov vlády, ktorá bola práve pri moci. Mnohé radikálne zmeny v ZP preto často nemali dlhšiu životnosť ako bola životnosť vlády, ktorá ich iniciovala, a tak ani nemohli prispieť k stabilite jeho aplikácie.
Rekodifikácia ZP s účinnosťou
od 1. apríla 2002
(zákon č. 311/2001 Z.z.) v medzinárodnom kontexte harmonizovala našu právnu úpravu s právom EÚ. Išlo o zapracovanie viacerých európskych štandardov ochrany zamestnancov a zavŕšenie niekoľkoročného integračného úsilia o vstup do EÚ aj v oblasti pracovného práva.
Vo vzťahu k podnikateľskému prostrediu „nový" ZP výrazné zredukoval pôvodne kogentný (nariaďujúci) charakter svojho predchodcu
Zákonníka práce z roku 1965
(zákon č. 65/1965 Zb.) a vytvoril základné predpoklady pre fungovanie trhového hospodárstva.
Vzhľadom n
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.