Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Právny rámec ochrany životného prostredia (II.)

Dátum:

Právny rámec ochrany životného prostredia (II.)
Ing.
Rudolf
Gašparovič
(dokončenie z minulého čísla)
Starostlivosť o životné prostredie sa stáva integrálnou súčasťou každej sféry spoločenského života, pretože kvalita prostredia života znamená kvalitu života každého obyvateľa. Pokračujeme v predstavovaní ďalších oblastí v koncepcii riadenia a starostlivosti o životné prostredie. Prispôsobovanie environmentálnej legislatívy SR k právnym predpisom Európskej únie vyžaduje realizáciu množstva environmentálnych opatrení a zavádzanie nových technológií šetriacich životné prostredie. Okrem kapitoly štátneho rozpočtu výraznú pomoc predstavujú prostriedky EÚ, najmä štrukturálne fondy, Kohézny fond a iné medzinárodné programy, ktoré pomáhajú zabezpečovať náročné úlohy starostlivosti o životné prostredie.
Geológia
Množstvo zosuvných lokalít a svahových deformácií, antropogénnych sedimentov charakteru environmentálnych záťaží, vplyv ťažby nerastných surovín, tektonické aktivity a seizmické javy a mnoho iných javov posúva oblasť geológie do popredia v oblasti ochrany životného prostredia. Komplexné geologické informácie sú základným podkladom pre pochopenie prírodných procesov a ekosystémov.
V súčasnosti sa v rámci čiastkového monitorovacieho systému monitorujú tieto podsystémy:
-
zosuvy a iné svahové deformácie,
-
tektonická a seizmická aktivita územia,
-
antropogénne sedimenty charakteru environmentálnych záťaží,
-
vplyv ťažby na životné prostredie,
-
monitoring objemovej aktivity radónu v geologickom prostredí,
-
stabilita horninových masívov pod historickými objektmi,
-
monitorovanie riečnych sedimentov.
Slovenská republika má vymedzených 26 geotermálnych oblastí, resp. štruktúr, ktoré zaberajú 27% jeho plošnej rozlohy. Médiom na akumuláciu, transport a exploatáciu zemského tepla z horninového prostredia sú najmä geotermálne vody. Využitie geotermálnych vôd na Slovensku je orientované hlavne na rekreáciu, menej na vykurovanie.
Aktuálne vybrané právne predpisy v oblasti geológie sú:
-
zákon č. 409/2011 Z.z. o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
-
zákon č. 258/2011 Z.z. o trvalom ukladaní oxidu uhličitého do geologického prostredia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
-
zákon č. 569/2007 Z.z. o geologických prácach (geologický zákon) v z. n. p.,
-
zákon č. 514/2008 Z.z. o nakladaní s odpadom z ťažobného priemyslu a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 555/2011 Z.z.
Množstvo zrážkovej činnosti je jedným z faktorov vzniku nových zosuvných území, ktorých bol v roku 2011 zaznamenaný nárast o 22 lokalít. Aktuálna problematika riešenia environmentálnych záťaží bola premietnutá do koncepčného a strategického dokumentu v oblasti ochrany horninového prostredia a systematického odstraňovania environmentálnych záťaží s názvom Štátny program sanácie environmentálnych záťaží Slovenskej republiky (2010 - 2015).
Odpady
Na Slovensku sa ročne vyprodukuje celkovo okolo 15 miliónov ton odpadov. Sú to odpady z priemyslu, poľnohospodárstva, stavebníctva, zdravotníctva, hotelov a reštaurácií a komunálny odpad z našich domácností. Odpady delíme do dvoch kategórií:
-
nebezpečný odpad (majúci aspoň jednu nebezpečnú vlastnosť) a
-
ostatný odpad (bez nebezpečných vlastností).
Najväčším producentom odpadov je priemysel, ktorý sa na celkovej produkcii odpadov podieľa cca 65%, za ním nasleduje stavebníctvo s 13% podielom a poľnohospodárstvo s 8% podielom. V roku 2011 bolo v SR zhodnotených 4 731 712,37 ton odpadov (bez komunálneho odpadu), čo predstavuje cca 52% z celkového množstva odpadov (bez komunálneho odpadu) umiestnených na trh. Dlhodobo pretrváva negatívny vysoký podiel skládkovania odpadov na celkovom zneškodňovaní odpadov. Z celkového množstva vzniknutých odpadov z obalov v roku 2011 bolo recykláciou využitých 45,7% a zhodnotených 47,5% .
Nakladanie s odpadmi upravujú:
-
zákon č. 223/2001 Z.z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (ďalej len „zákon o odpadoch"),
-
zákon č. 17/2004 Z.z. o poplatkoch za uloženie odpadov v z. n. p. (ďalej len „zákon č. 17/2004 Z.z.").
Sledovanie vzniku a nakladania s odpadmi v zmysle zákona o odpadoch vykonáva Slovenská agentúra životného prostredia pomocou Regionálneho informačného systému o odpadoch (RISO), ktorý je v prevádzke od roku 1995.
Ochrana prírody a krajiny
Definíciu ochrany prírody a krajiny chápeme ako obmedzovanie zásahov, ktoré môžu ohroziť, poškodiť alebo zničiť podmienky a
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.