Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Právne a alternatívne riešenie konfliktov

Dátum:

Právne a alternatívne riešenie konfliktov
Mgr.
Ladislav
Briestenský
Prostredie obecnej samosprávy je plné podnetov na konfliktné situácie. Rôzne záujmy, odlišné ciele, rôznosť názorov, to všetko generuje nezhodu zapojených osôb, ktorá sa prejaví ako konflikt. Všeobecne prevláda tendencia riešiť konflikty právnymi prostriedkami. Tento článok sa pokúsi aspoň v základných obrysoch načrtnúť užitočnosť ďalšieho uhla pohľadu, ktorý môže pôsobiť ako prevencia právnych sporov alebo ako vhodný doplnok právneho riešenia konfliktu.
Tradičný prístup ku konfliktom
Verím, že sa môžem odvolať na prevládajúcu skúsenosť v tom, že konflikty sa v našom prostredí riešia prevažne tak, že strany sporu sa snažia jedna druhú presvedčiť o svojej pravde, a keď sa to ani jednej strane nepodarí, a ani jedna z nich neustúpi, prídu na rad právne prostriedky a v konečnom dôsledku súdy ako inštitúcie povolané na riešenie sporov. Toto zameranie v prístupe ku konfliktom dokumentuje aj každodenná prax obecných samospráv.
Konflikt má však aj iné ako právne dimenzie, ktoré sú niekedy významnejšie, ako výsledok sporu o právo.
Príklad č. 1:
Obecné zastupiteľstvo prijme uznesenie, ktorým ukladá starostovi termínované úlohy. Starosta uznesenie pozastaví tak, že ho v zákonnej lehote nepodpíše. Obecné zastupiteľstvo na nasledujúcom zasadnutí pozastavené uznesenie trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov potvrdí. Starosta sa obráti na prokurátora s odôvodnením, že takéto uznesenia odporuje zákonu. Prokurátor podá protest proti predmetnému uzneseniu s odôvodnením, ktoré je v zásade zhodné s názorom starostu. Obecné zastupiteľstvo protest prokurátora prerokuje s tým, že sa rozhodne mu nevyhovieť. Prokurátor podá návrh na zrušenie napadnutého uznesenia na súd. Súd napokon o veci rozhodne.
Kroky postupu uvedeného v príklade sú v súlade so zákonom. Súčasne však tieto právne kroky vyhrocujú vzniknuté nedorozumenie a po dlhý čas neprinesú žiaden reálny výsledok. Najviac pritom utrpí vzájomný vzťah zastupiteľstva a starostu, pretože právne riešenia vedú k polarizácii postojov - každý ďalší krok vzniknutý konflikt vyhrocuje a na konci je výsledok, pri ktorom je jedna strana víťazom a druhá je porazená. Cestou sa stratí vzájomná dôvera a tolerancia, ktoré sú pre spoluprácu týchto dvoch najvýznamnejších orgánov aj pre zdravé fungovanie obecnej samosprávy kľúčové.
Účinky riešenia konfliktu súdnou cestou
Zrekapitulujme, ako vplýva riešenie konfliktu súdnou cestou na vzájomný vzťah sporových strán:
Situácia je od počiatku zameraná na výsledok „kto z koho"; jeden bude víťaz, druhý bude porazený.
Kritériom hodnotenia sú právne pravidlá, v ktorých sa strany často dostatočne nevyznajú, obe strany odovzdávajú riešenie svojich záujmov do rúk právnikov a rozhodnutie do rúk súdu, tým sa úplne eliminuje akýkoľvek pozitívny ľudský potenciál pre kooperatívne postupy a vzájomné porozumenie.
Právny aspekt na oboch stranách je zameraný na obhajobu záujmov práve len jednej strany a proti záujmom druhej strany, to spôsobuje, že sa pozície na oboch stranách postupne stále viac polarizujú, vyhrocujú sa do prípravy budúcej konfrontácie.
Postup riešenia má silné formálne znaky, osobná komunikácia strán je redukovaná na plnenie pokynov súdu a vzájomná komunikácia je takmer vylúčená, dochádza teda takmer k totálnej izolácii strán, ktorá sa oddelenou prípravou všetkých postupov ešte potvrdzuje.
Samotné podanie na súd býva poväčšine vnímané zo strany žalovaného ako nepriateľský, útočný krok, po ktorom strany prestávajú spolu komunikovať a odovzdajú sa do rúk autority („...nech rozhodne súd").
Dlhé trvanie súdneho sporu je veľmi únavné, často vôbec nie je adekvátne významu, ktorý mal počiatočný impulz vedúci k sporu. Vec sa vlečie povinnou zotrvačnosťou súdnej mašinérie k výsledku, ktorý - v mnohých prípadoch kvôli veľkému odstupu času - už ani neprináša skutočnú satisfakciu.
Suma sumarum:
-
vzťahy strán sú súdnym riešením sporu vážne narušené,
-
riešenie sporu je mimo dosahu strán, v rukách verejnej autority,
-
jedna zo strán je v pozícii víťaza, druhá v pozícii porazeného,
-
trvanie procesu riešenia je veľmi zdĺhavé.
Uvedený výpočet neznamená, že sa máme riešenia sporov súdnou cestou úplne vzdať. Ide skôr o upozornenie na fakt, že túto cesta by mala byť použitá len v krajnom prípade, ak sme už predtým bez uspokojivéh
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.