Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Povinné zverejňovanie zmlúv podľa zákona č. 546/2010 Z.z. a jeho vzťah ku katastru nehnuteľností

Dátum:

Povinné zverejňovanie zmlúv podľa zákona č. 546/2010 Z.z. a jeho vzťah ku katastru nehnuteľností
V tomto článku som sa zameral na proces, ktorý musí obec absolvovať pri nakladaní so svojím nehnuteľným majetkom v zmysle zákona č. 138/1991 Zb. o majetku obcí v z. n. p. (ďalej len "zákon o majetku obcí") v jeho finálnej fáze, po schválení odpredaja obecného majetku v obecnom zastupiteľstve, v nadväznosti na vkladové a povoľovacie konanie na katastri. Zároveň upozorním na možné úskalia aplikácie zákona č. 546/2010 Z.z. v tomto schvaľovacom procese.
Zákon č. 546/2010 Z.z. ktorým sa dopĺňa zákon č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v z. n. p. a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony, ktorý zaviedol povinné zverejňovanie zmlúv uzatvorených s orgánom verejnej správy na jej webovom sídle, stanovil jednu závažnú podmienku týkajúcu sa zákona č. 162/1995 Z.z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam v z. n. p. (ďalej len "katastrálny zákon"). V ust. § 5a ods. 7 novelizovaného zákona č. 211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov v z. n. p. (zákon o slobode informácií) je uvedené, že:
"Povinná osoba a Úrad vlády Slovenskej republiky vydajú účastníkovi zmluvy na jeho požiadanie písomné potvrdenie o zverejnení zmluvy. Ak sa zverejnila zmluva, ktorá na vznik, zmenu alebo zánik práva vyžaduje vklad do katastra nehnuteľností podľa osobitného predpisu, povinná osoba bezodkladne zasiela písomné potvrdenie o zverejnení zmluvy príslušnej správe katastra."
Obce pravidelne na zasadnutiach obecného zastupiteľstva schvaľujú prevody nehnuteľností na základe žiadostí občanov, a tak sa musia riadiť s účinnosťou od 1.1.2011 týmto novelizovaným ustanovením, bez ktorého nemožno podať návrh na vklad a príslušnú zmluvu doručiť katastru nehnuteľností.
Zmluvné prevody majetku obce
Ostatné "veľké" novely zákona o majetku obcí (zákon č. 258/2009 Z.z., ktorý nadobudol účinnosť od 1.7.2009 a zákon č. 507/2010 Z.z., ktorý je účinný od 1.1.2011) veľmi podstatným spôsobom upravili nakladanie s majetkom obce, a to tak, že stanovili záväzné postupy, aby sa predaje obecného majetku realizovali pre obce transparentným a výhodným spôsobom.
V ďalšom texte sa budem bližšie venovať odpredajom obecného majetku vo vzťahu ku katastrálnemu zákonu, nie otázkam nájmu obecného majetku.
V ust. § 9a ods. 1 zákona o majetku obcí sú uvedené tri základné spôsoby odpredaja obecného majetku, a to formou:
obchodnej verejnej súťaže
v zmysle ustanovení § 281 až § 288 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v z. n. p.,
dobrovoľnej verejnej dražby
vykonanej v súlade so zákonom č. 527/2002 Z.z. o dobrovoľných dražbách a o doplnení zákona č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti v z. n. p.,
priamym predajom najmenej za cenu vo výške všeobecnej hodnoty majetku
stanovenej podľa vyhlášky Ministerstva spravodlivosti SR č. 492/2004 Z.z. o stanovení všeobecnej hodnoty majetku v z. n. p.
Zároveň zákonodarca určil, že v zmysle ust. § 9a ods. 8 zákona o majetku obcí sa odseky 1 až 7 nepoužijú pri prevode majetku obce, a to:
"a) nehnuteľného majetku, ktorý je obec povinná previesť podľa osobitného predpisu alebo ktorým sa realizuje právo na prednostný prevod podľa osobitného predpisu,
b) pozemku zastavaného stavbou vo vlastníctve nadobúdateľa vrátane priľahlej plochy, ktorá svojím umiestnením a využitím tvorí neoddeliteľný celok so stavbou,
c) podielu majetku obce, ktorým sa realizuje zákonné predkupné právo,
d) hnuteľnej veci, ktorej zostatková cena je nižšia ako 3 500 eur,
e) pri prevodoch majetku obce z dôvodu hodného osobitného zreteľa, o ktorých obecné zastupiteľstvo rozhodne trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov, pričom osobitný zreteľ musí byť zdôvodnený; zámer previesť majetok týmto spôsobom je obec povinná zverejniť najmenej 15 dní pred schvaľovaním prevodu obecným zastupiteľstvom na svojej úradnej tabuli a na svojej internetovej stránke, ak ju má obec zriadenú, pričom tento zámer musí byť zverejnený počas celej tejto doby."
Postup obce pri prevode nehnuteľného majetku
Kroky pred predložením prevodu nehnuteľného majetku na rokovanie obecného zastupiteľstva:
• Identifikácia obecného majetku, ktorý bude predmetom prevodu v obecnom zastupiteľstve, a to takým spôsobom, aby sa presne a jednoznačne určilo, že ide o obecný pozemok, na ktorý neviaznu žiadne ťarchy, obmedzenia (reštitúcia a pod.).
• Diskusia vo vedení obce, aké výhody prinesie prípadný prevod, či ide o prebytočný majetok obce, obcou nevyužívaný, finančné hľadisko, zohľadnenie miestnych špecifík.
Schvaľovací proces:
• Obecné zastupiteľstvo na základe presnej identifikácie majetku musí schváliť zámer predať obecný majetok. Identifikácia nehnuteľného majetku sa vykoná listom vlastníctva, výpisom z pozemkovej knihy, potvrdením o neknihovanom pozemku alebo iným relevantným dokladom.
• Obecné zastupiteľstvo súčasne poverí obecný úrad, aby vykonal všetky potrebné kroky k určeniu
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.