Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Organizovanie verejných kultúrnych podujatí obcou

Dátum:

Organizovanie verejných kultúrnych podujatí obcou
JUDr.
Peter
Strapáč
PhD.
Predmetom zákona č. 96/1991 Zb. o verejných kultúrnych podujatiach v znení zákona č. 374/2013 Z.z. (ďalej len "zákon o verejných kultúrnych podujatiach") je analýza problematiky organizovania verejných kultúrnych podujatí. Zákon sa zaoberá nielen samotnou charakteristikou verejných kultúrnych podujatí, vymedzuje aj jednotlivé práva a povinnosti, ktoré sa s organizáciou verejných kultúrnych podujatí neodmysliteľne spájajú.
Verejnými kultúrnymi podujatiami
(ďalej len "podujatie") sa podľa zákona rozumejú verejnosti prístupné:
a)
divadelné, filmové a iné audiovizuálne predstavenia,
b)
koncerty, hudobné a tanečné produkcie,
c)
výstavy diel výtvarných umení, diel úžitkového umenia a prác ľudovej výtvarnej tvorivosti,
d)
festivaly a prehliadky v oblasti kultúry a umenia,
e)
tanečné zábavy a iné akcie v oblasti spoločenskej zábavy,
f)
verejnosti prístupné artistické produkcie, cirkusové a varietné predstavenia.
Podujatie sa považuje za verejnosti prístupné, ak sa koná pre individuálne neurčených návštevníkov.
Ust. § 1 a § 2 zákona o verejných kultúrnych podujatiach ponúka taxatívny výpočet foriem verejných kultúrnych podujatí, ktoré sú potrebné na účely tohto zákona; medzi takéto formy patria divadelné, filmové, iné audiovizuálne predstavenia, koncerty, hudobné produkcie, tanečné produkcie, výstavy diel výtvarných umení, diel úžitkového umenia a prác ľudovej výtvarnej tvorivosti, festivaly, prehliadky v oblasti spoločenskej zábavy, artistické produkcie, cirkusové a varietné predstavenia.
Ide o skupinu verejných akcií, ktoré sa považujú za verejné kultúrne podujatia, konaných v predmetnej obci alebo v niekoľkých obciach. Do tohto okruhu však nemožno zaradiť tie podujatia, ktoré sa organizujú v priestoroch ozbrojených síl a ozbrojených zborov.
Medzi
divadelné diela
nazývané aj scénické patria najmä diela dramatické, hudobnodramatické, pantomimické, choreografické a iné diela vytvorené na zverejnenie.
Audiovizuálnym dielom
je podľa zákona č. 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom (autorský zákon) v znení neskorších predpisov dielo, ktoré je vnímateľné prostredníctvom technického zariadenia ako rad súvisiacich obrazov, či už sprevádzaných zvukom alebo nie, ak je určené na uvádzanie na verejnosti.
Dielo výtvarného umenia
je širší pojem, ktorý zahŕňa dvojrozmerné maliarske diela, trojrozmerné sochárske diela, ako aj diela grafické.
V zmysle ust. § 5 ods. 3 autorského zákona je dielom úžitkového umenia dielo, ktoré je umeleckým výtvorom s úžitkovými funkciami alebo ktoré je začlenené do úžitkového predmetu, bez ohľadu na to, či bolo vytvorené ručne, priemyselne alebo iným technologickým postupom. V odbornej literatúre sa diela úžitkového umenia členia na diela dekoratívne, dekoratívno-úžitkové alebo diela určené na priemyselné účely.
Podujatie
sa považuje za verejnosti prístupné pri splnení nasledovných podmienok, a to, že sa musí konať pre individuálne neurčených návštevníkov, pričom usporiadateľmi môžu byť právnické alebo fyzické osoby.
Usporiadateľmi podujatí môžu byť právnické alebo fyzické osoby. Na usporiadateľa, či už osobu fyzickú alebo právnickú sa vzťahujú ustanovenia o právnej spôsobilosti.
Vo všeobecnosti sa v práve rozlišujú štyri druhy spôsobilosti, a to spôsobilosť:
-
mať práva a povinnosti,
-
na právne úkony,
-
na protiprávne konanie (deliktuálna spôsobilosť) a
-
samostatne vystupovať v súdnom konaní (procesná spôsobilosť).
Spôsobilosť na práva a povinnosti (tev. právna subjektivita) je nevyhnutným predpokladom vzniku práva a povinnosti a ich realizácie. Túto spôsobilosť majú všetky fyzické osoby, je s nimi neoddeliteľne spojená po celý čas ich existencie a nemá na ňu vplyv ani vek, ani zdravotný stav (vrátane duševného vzťahu). Patrí k základným ľudským právam podľa Čl. 5 Listiny základných práv a slobôd. Vo všeobecnosti platí že spôsobilosť fyzickej osoby na práva a povinnosti vzniká narodením. Túto spôsobilosť zákon priznáva aj počatému, ale ešte nenarodenému dieťaťu, avšak len za predpokladu, že sa narodí živé.
Spôsobilosť na právne úkony (svojprávnosť) znamená spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať práva a povinnosti a zároveň tieto práva meniť, zabezpečiť či rozhodovať o ich zániku. Spôsobilosť n
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.