Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Občianske združenie

Dátum:

Občianske združenie
Občianske združenia sú obľúbenou právnou formou združovania občanov. Tento spôsob organizovaného združovania má množstvo východ, v neposlednom rade najmä z dôvodu možnosti získať 2% dane z príjmu fyzických a právnických osôb. Mnohokrát sa práve na obce obracajú jednotliví členovia rôznych kultúrnych spolkov so žiadosťou o pomoc pri zakladaní občianskych združení.
Občania majú právo sa združovať, ide o neodmysliteľné právo občanov, pričom si môžu vybrať právnu formu, ktorá im najviac vyhovuje. V tomto článku sa budem zaoberať občianskymi združeniami, pričom prejdem celým procesom založenia, vzniku občianskeho združenia na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky, pridelenia identifikačného čísla Štatistickým úradom Slovenskej republiky a pridelením daňového identifikačného čísla daňovým úradom, ako aj zánikom a výmazom z registra združení.
Právnym predpisom, ktorý upravuje registráciu a vznik združení, je zákon č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v z. n. p. Registračným orgánom je Ministerstvo vnútra SR, ktoré občianske združenie po úspešnej registrácii zapíše do registra občianskych združení vedenom ministerstvom.
K úspešnej registrácii je potrebné splniť hneď niekoľko zákonných podmienok.
Prípravný výbor
Prvou podmienkou je zriadiť prípravný výbor, ktorý
kogentne
vyžaduje ust. § 6 ods. 2 zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov v z. n. p. (ďalej len „zákon o združovaní občanov"). Prípravný výbor musia tvoriť minimálne traja občania Slovenskej republiky, pričom aspoň jeden musí byť starší ako osemnásť rokov s plnou spôsobilosťou na právne úkony. Členovia prípravného výboru podávajú spoločne so stanovami návrh na registráciu občianskeho združenia, pričom v návrhu na registráciu musí byť uvedený názov občianskeho združenia, meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a podpis každého člena prípravného výboru.
Spomedzi všetkých členov prípravného výboru musí byť zvolený jeden jeho člen starší ako osemnásť rokov s plnou spôsobilosťou na právne úkony, ktorý bude oprávnený konať za prípravný výbor. Súčasťou návrhu na registráciu sú stanovy občianskeho združenia a uhradený správny poplatok v čiastke 66 eur. Správny poplatok je možné zaplatiť poštovou poukážkou a ústrižok priložiť do obálky spoločne s návrhom na registráciu združenia a stanovami, alebo je možné ho uhradiť priložením kolkových známok v uvedenej hodnote. Kolkové známky sa na návrh na registráciu nelepia, len sa voľne priložia, pretože poverený pracovník nalepí vrchnú časť kolkovej známky na stanovy.
Stanovy občianskeho združenia
Stanovy občianskeho združenia sa na ministerstvo zasielajú v dvoch vyhotoveniach a musia kogentne obsahovať nasledujúce údaje.
Názov združenia
Názov združenia musí byť jedinečný, tzn. že nesmie byť rovnaký alebo zameniteľný s názvom iného, už existujúceho občianskeho združenia alebo inej právnickej osoby pôsobiacej na území SR. Odporúčam ešte pred samotnou registráciou, aby sme sa vyhli odmietnutiu registrácie, prelustrovať register občianskych združení a zistiť, či sa rovnaký názov už nepoužíva. Názov združenia nesmie obsahovať hanlivé alebo dôstojnosť znižujúce slová a mal by čo najvernejšie predstavovať a reprezentovať samotnú činnosť združenia. Pri výbere názvu združenia je potrebné mať na zreteli, že práve názov je jeho prvým identifikačným znakom.
Sídlo
Ďalšou obligatórnou súčasťou stanov je sídlo združenia. Zákon neudáva bližšie podmienky na sídlo a ani nevyžaduje, tak ako je to napríklad u obchodných spoločností, preukázanie vlastníckeho alebo nájomného vzťahu k sídlu združenia. Z vyššie uvedeného vyplýva, že ako sídlo združenia je možné uviesť aj adresu, ku ktorej členovia prípravného výboru nemajú vlastnícke oprávnenie, poprípade nemajú ani uzavretý nájomný vzťah k predmetnému či už bytovému alebo nebytovému priestoru.
Cieľ jeho činnosti
Cieľ činnosti združenia by mal predstavovať základne činnosti, ktoré združenie bude vyvíjať a o ktoré sa počas svojej činnosti bude snažiť a usilovať. Základným cieľom by malo byť dobrovoľné spájanie ľudí, ktorí majú pozitívny vzťah k určitej oblasti spoločenského života, ako napríklad k ľudovej hudbe, umeniu, kultúre, športu, atď. Správne uvedenie cieľov združenia je dôležité aj s ohľadom na uplatnenie 2% dane s príjmov. Podľa zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z. n. p. sa v ustanovení § 50 ods. 5 uvádza:
„Podiel zaplatenej dane možno poskytnúť prijímateľovi a použiť len na účely, ktoré sú predmetom jeho činnosti, ak predmetom jeho činnosti sú:
a) ochrana a podpora zdravia; prevencia, liečba, resocializácia drogovo závislých v oblasti zdravotníctva a sociálnych služieb,
b) podpora a rozvoj telesnej kultúry,
c) poskytovanie sociálnej pomoci,
d) zachovanie kultúrnych hodnôt,
e) podpora vzdelávania,
f) ochrana ľudských práv,
g) ochrana a tvorba životného prostredia,
h) veda a výskum."
Na základe týchto skutočností odporúčam do predmetu činností občianskeho združenia uviesť aj niektorú z činností, ktoré uvádza ustanovenie § 50 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z. n. p., samozrejme ak združenie bude niektorú z týchto činností aj reálne vykonávať.
Pri cieli združenia je vhodné uviesť aj spôsob, akým sa združenie bude snažiť o je
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.