Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

O povinnosti obci prijímať elektronické podania so zaručeným elektronickým podpisom (II.)

Dátum:

O povinnosti obci prijímať elektronické podania so zaručeným elektronickým podpisom (II.)
Mgr.
Dagmara
Friedmannová
Advokátka Advokátskej kancelárie Matejka Friedmannová s.r.o.
Žiadosť podľa zákona o slobode informácií podaná ako elektronické podanie so zaručeným elektronickým podpisom
(Dokončenie z minulého čísla)
V predchádzajúcej časti sme sa oboznámili so zriadením a používaním elektronickej podateľne v obciach, v pokračovaní článku sa oboznámime s konkrétnym prípadom z praxe súdov venovanej elektronickému podaniu.
V súčasnom období sú na viacerých krajských súdoch na území SR vedené súdne konania o preskúmanie zákonnosti tzv. fiktívnych rozhodnutí viacerých obcí vydaných v správnom konaní.
Skutková podstata týchto súdnych konaní je založená na tom, že subjekt občianske združenie Centrum ekologických informácií (ďalej ako „Občianske združenie") adresoval obciam, ktoré nemajú zriadenú elektronickú podateľňu, elektronickú žiadosť o sprístupnenie informácie, a táto žiadosť bola podpísanú zaručeným elektronickým podpisom. Na takúto žiadosť obce spravidla neodpovedali, pretože samotnú žiadosť nedokázali ani len otvoriť, a teda nedokázali sa oboznámiť s jej obsahom, ani o nej rozhodnúť.
Občianske združenie ako žalobca v súdnych konaniach tvrdí, že takýmto nekonaním obce došlo k vydaniu tzv. fiktívneho rozhodnutia, ktorým sa Občianskemu združeniu odmietlo poskytnúť požadované informácie. Občianske združenie žiada príslušné súdy, aby takéto fiktívne rozhodnutie obcí zrušili a aby nariadili obciam konať na základe ním podanej elektronickej žiadosti o sprístupnenie informácie podpísanej zaručeným elektronickým podpisom.
Z väčšiny rozhodnutí súdov vyvstáva ako judikatúrou ustálený právny názor spočívajúci v tom, že podanie realizované elektronicky so zaručeným elektronickým podpisom možno považovať za podanie vykonané technicky vykonateľným spôsobom len za predpokladu, že bolo doručené na adresu elektronickej podateľne prevádzkovanej v zmysle príslušných právnych predpisov, t.j. v zmysle zákona o elektronickom podpise alebo zákona o e-Governmente.
V opačnom prípade, t.j. ak žiadosť o sprístupnenie informácie podpísaná zaručeným elektronickým podpisom nebola doručená do elektronickej podateľne, ale na e-mailovú adresu obce, nemala za následok doručenie obsahu žiadosti Občianskeho združenia príslušnej obci ako orgánu verejnej moci, lebo
nebola realizovaná technicky vykonateľným spôsobom
.
Zásadným právnym dôvodom je, že daná obec nemala možnosť vykonať dešifrovanie elektronického podania, ani vykonať overenie totožnosti odosielateľa elektronického podania a nemala ani možnosť zistiť obsah elektronického podania, a preto táto obec ani objektívne nemohla začať konanie o spr
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.