Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Niektoré problémy pracovnoprávneho postavenia príslušníkov obecnej polície.

Dátum:

Niektoré problémy pracovnoprávneho postavenia príslušníkov obecnej polície.
doc. JUDr.
Marta
Thurzová
CSc.
Obecné polície v dnešnej podobe vznikli na základe osobitného zákona, ktorým je zákon č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov (ďalej len "zákon o obecnej polícii") s vykonávacou vyhláškou Ministerstva vnútra SR č. 532/2003 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia tohto zákona v znení vyhlášky č. 456/2009 Z.z., čo anticipoval v § 19 už zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v z. n. p.
Pôvodne neprekračovali postavenie inšpekcií verejného poriadku bývalých národných výborov a ani zďaleka nedosahovali postavenie obecných polícií z 1. Slovenskej republiky. V ďalšom legislatívnom vývoji došlo ale k podstatnému rozšíreniu právomocí a povinností príslušníkov mestskej/obecnej polície, v menšej miere však aj k spresneniu, resp. posilneniu ich pracovnoprávneho postavenia.
Táto polícia sa stala dôležitým faktorom ochrany verejného poriadku v mestách a obciach. Počet mestských/obecných polícií síce poklesol po vypuknutí finančnej krízy, v súčasnosti osciluje približne na počte 170 útvarov s počtom príslušníkov okolo 2 500 v postavení verejného činiteľa. Z hľadiska kvality výkonu policajnej práce nezanedbateľným faktorom je aj pracovnoprávne postavenie týchto policajných útvarov a sociálnych istôt ich príslušníkov.
Postavenie útvaru obecnej polície v samospráve obce
Podľa ust. § 2 zákona o obecnej polícii si môžu obce/mestá na zabezpečenie verejného poriadku ochrany životného prostredia a rozhodnutí orgánov obce zriaďovať ako svoj poriadkový útvar obecné/mestské polície.
Podľa § 5 tohto zákona obecnú políciu tvoria jej príslušníci, ktorých pracovnoprávne postavenie je vymedzené tým, že sú zamestnancami obce s postavením verejného činiteľa pri plnení úloh vymedzených zákonom a v jeho rámci všeobecne záväzným nariadením (VZN) obce/mesta.
Vzťah náčelníka obecnej polície a starostu obce
Zamestnávateľom príslušníka obecnej polície je obec, a nie útvar obecnej polície. Činnosť obecnej polície riadi jej náčelník, ale v pracovnoprávnych vzťahoch členovia obecnej polície podliehajú právomoci starostu obce.
Podľa výslovného znenia § 6 ods.1 písm. f) tohto zákona je pôsobnosť náčelníka obmedzená len na oprávnenie podávať starostovi návrhy týkajúce sa pracovnoprávnych vzťahov obecnej polície, ten. že len starosta má právo na návrh náčelníka uzatvárať s týmito zamestnancami pracovné zmluvy.
Atribúty pracovnoprávneho postavenia obecného policajta
Z hľadiska pracovnoprávneho postavenia zamestnanca obce, v danom prípade príslušníka obecnej polície, podľa zákona o obecnej polícii sú ustanovené osobitné predpoklady potrebné na výkon tejto funkcie, podľa ktorých sa príslušníkom obecnej polície môže stať len osoba:
-
bezúhonná, staršia ako 21 rokov,
-
telesne, duševne a odborne spôsobilá, ktorá podľa § 25 zákona o obecnej polícii spĺňa úplné stredné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie a
-
ktorá spĺňa svoju odbornú spôsobilosť na výkon funkcie obecného policajta.
Odborná spôsobilosť na výkon funkcie príslušníka obecnej polície sa získava absolvovaním odbornej prípravy a úspešným vykonaním skúšky pred odbornou komisiou Policajného zboru. Odbornú spôsobilosť však spĺňa aj ten príslušník obecnej polície, ktorý získal vzdelanie v študijnom odbore bezpečnostná služba na strednej alebo vysokej škole.
Osobitné podmienky súvisiace s odbornou prípravou a skúškami odbornej spôsobilosti podrobne upravuje nariadenie vlády SR č. 590/2
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.