Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Online časopis

Hlavný kontrolór a právne predpisy

Dátum:

Hlavný kontrolór a právne predpisy
Zákon č. 369/1990 Zb. o obecnom zriadení v z. n. p. (ďalej len „zákon o obecnom zriadení“) vymedzuje rozsah kontrolnej činnosti hlavného kontrolóra; hlavný kontrolór kontroluje zákonnosť, účinnosť, hospodárnosť a efektívnosť pri hospodárení a nakladaní s majetkom a majetkovými právami obce, ako aj s majetkom, ktorý obec užíva podľa osobitných predpisov (majetok štátu), plnenie príjmov, čerpanie výdavkov a vykonávanie finančných operácií obce, vybavovanie sťažností a petícií, dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov vrátane nariadení obce a interných predpisov obce, plnenie uznesení obecného zastupiteľstva.
Profesionálny a odborný výkon činnosti hlavného kontrolóra vyžaduje elementárnu znalosť základných právnych predpisov, ktoré využíva pri svojej kontrolnej činnosti a pri plnení ostatných úloh, ktoré mu vyplývajú zo zákona o obecnom zriadení a z osobitných predpisov.
Tento príspevok si kladie za cieľ poskytnúť hlavným kontrolórom (najmä tým, ktorí v tejto oblasti začínajú) pomoc zorientovať sa v spleti právnych predpisov, ktoré pri svojej činnosti využívajú a ktorých dodržiavanie kontrolujú v rámci realizovaných kontrol.
Hlavný kontrolór kontroluje
dodržiavanie všeobecne záväzných právnych predpisov;
medzi všeobecne záväzné právne predpisy tak, ako sú zadefinované v ust. § 1 a § 3 ods. 1 zákona č. 1/1993 Z.z. o zbierke zákonov Slovenskej republiky v z. n. p. patrí:
- Ústava Slovenskej republiky,
- ústavné zákony NR SR,
- zákony NR SR,
- nariadenia vlády SR,
- vyhlášky a výnosy ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy SR,
- rozhodnutia Ústavného súdu SR o nesúlade medzi právnymi predpismi,
- medzinárodné zmluvy.
Všeobecne záväzné právne predpisy a rozhodnutia Ústavného súdu Slovenskej republiky nadobúdajú platnosť dňom ich vyhlásenia v Zbierke zákonov a nadobúdajú účinnosť pätnástym dňom po ich vyhlásení v Zbierke zákonov, ak nie je v nich ustanovený neskorší deň nadobudnutia účinnosti. Ak je to odôvodnené naliehavým všeobecným záujmom, môže sa v právnom predpise výnimočne ustanoviť skorší začiatok jeho účinnosti, najskôr však dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.
Je dôležité, aby hlavný kontrolór rozlišoval medzi pojmami
účinnosť
a
platnosť
právneho predpisu; predpokladom účinnosti právneho predpisu je jeho platnosť, právny predpis nemôže nadobudnúť účinnosť skôr, ako sa stane platným.
Platnosť všeobecne záväzného právneho predpisu začína jeho publikáciou v Zbierke zákonov dňom jeho vyhlásenia (zverejnenia) a končí jej zrušením. Zverejnenie v Zbierke zákonov predpokladá všeobecnú znalosť právneho predpisu.
Platnosť všeobecne záväzného právneho predpisu neznamená jeho spôsobilosť zaväzovať právnické a fyzické osoby k právam a povinnostiam. Platný právny predpis je spôsobilý vyvolať účinky až dňom účinnosti právneho predpisu. Všeobecne záväzné právne predpisy nadobúdajú účinnosť 15. dňom po ich vyhlásení v Zbierke zákonov, ak nie je v nich ustanovený neskorší deň nadobudnutia účinnosti. V prípade naliehavého všeobecného záujmu môže sa v právnom predpise výnimočne stanoviť skorší začiatok jeho účinnosti, najskôr však dňom vyhlásenia v Zbierke zákonov.
Hlavný kontrolór má oprávnenie kontrolovať aj
dodržiavanie všeobecne záväzných nariadení obce a interných predpisov obce.
Vydávanie všeobecne záväzných nariadení obce (VZN) upravuje § 6 zákona o obecnom zriadení. Obec môže vo veciach územnej samosprávy vydávať VZN, ktoré nesmú byť v rozpore s Ústavou SR, ústavnými zákonmi, zákonmi a medzinárodnými zmluvami, s ktorými vyslovila súhlas Národná rada SR a boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom. Vo veciach, v ktorých obec plní úlohy štátnej správy, môže vydávať VZN len na základe splnomocnenia zákonom a v jeho medziach. Také VZN nesmie byť v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, so zákonmi, s nariadeniami vlády, so všeobecne záväznými predpismi ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy.
VZN sa musí vyhlásiť. Vyhlásenie sa vykoná vyvesením VZN na úradnej tabuli v obci najmenej na 15 dní; účinnosť nadobúda pätnástym dňom od vyvesenia, ak v ňom nie je ustanovený neskorší začiatok účinnosti. Vyvesenie VZN na úradnej tabuli v obci je podmienkou jeho platnosti; okrem toho sa VZN zverejní aj spôsobom v obci obvyklým. VZN musia byť každému prístupné na obec
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.