Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

ZMOS: Väčšina samospráv komunikuje elektronicky, ukázal prieskum

Kategória: Aktuality Autor/i: TASR

Až 92,1 percenta samospráv komunikuje elektronicky. Vyplýva to z prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Bratislava 15. júna (TASR) - Väčšina starostov a primátorov v ňom tiež uviedla, že rozumie všetkým povinnostiam vykonávaným elektronickou formou, ktoré sú nevyhnutné na vykonávanie verejnej moci. TASR o tom informoval ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.
Využitím elektronickej schránky cez portál Slovensko.sk komunikuje podľa prieskumu 38,8 percenta z opýtaných reprezentantov miest a obcí. Prostredníctvom komplexného informačného systému komunikuje 30,5 percenta a viaceré informačné systémy využíva 22,8 percenta respondentov. Zvyšných 7,9 percenta sa k položenej otázke nevedelo vyjadriť.
ZMOS v prieskume sledovalo aj to, či respondenti rozumejú všetkým povinnostiam vykonávaným elektronickou formou, ktoré sú nevyhnutné pre zabezpečenie výkonu verejnej moci. Z odpovedí vyplýva, že 74,4 percenta starostov a primátorov rozumie všetkým povinnostiam. Skôr nerozumie 7,8 percenta, nerozumie 0,8 percenta a nevedelo sa vyjadriť 16,9 percenta opýtaných.
Prieskum zameraný aj na tieto otázky realizovalo ZMOS v čase od 16. apríla do 29. mája na vzorke 499 respondentov. Výsledky prieskumu sú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa. "Súčasťou formulovaných záverov z prieskumu je aj tzv. druhostupňové triedenie dát, aby sme poznali postoje k tejto problematike s prihliadnutím na veľkostné kategórie obcí a tiež jednotlivé regióny," doplnil Kaliňák.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.