Portál pre obce,
rozpočtové a príspevkové organizácie

Aktuality

Žiaci sa vrátia do škôl 10. januára 2021

Kategória: Aktuality Zdroj: ZMOS

Žiaci sa vrátia do škôl 10. januára 2021. Po predĺžených zimných prázdninách sa začne prezenčné vyučovanie v plánovanom termíne. 

V pondelok 10. januára 2021 sa budú prezenčne vzdelávať materské, základné aj stredné školy. Od tohto termínu sa zároveň školy budú opäť riadiť takzvaným Školským semaforom. Žiaci sa zároveň budú môcť pretestovať.

Školy sa budú riadiť manuálom Školský semafor. Rovnako ako v predchádzajúcom období sa školy plošne zatvárať nebudú. V prípade pozitivity žiaka môže príslušnú triedu uzatvoriť riaditeľ. Rozhodnutie o zatvorení celej školy v prípade nepriaznivej situácie však môže spraviť len regionálny hygienik, napríklad pokiaľ je na škole značná časť tried v karanténe či vysoký počet nakazených osôb.

Výnimku z karantény majú v zmysle vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva plne očkované a prekonané osoby. To platí aj pre žiakov škôl, ktorí sa budú môcť po očkovaní alebo prekonaní aj naďalej prezenčne vzdelávať.

Na školách budú zároveň podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva povinné rúška. Prekrytie horných dýchacích ciest nie je povinné pre deti v materskej škole, osoby so závažnými poruchami autistického spektra, ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím, pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov pri vzdelávaní takýchto žiakov.

Pre čo najväčšie umožnenie bezpečného prostredia na školách, rezort školstva ešte v závere roka distribuoval 1,5 milióna samotestov, ktoré boli rozdistribuované na príslušné okresné úrady. Tento týždeň distribuuje ďalších 1,5 milióna samotestov na okresné úrady, na ktorých si ich školy vyžiadajú. Ku koncu decembra 2021 ostali okresným úradom nevyužité antigénové samotesty v objeme 12 % až 13 %. Celkovo tak bolo vyskladnených 14,5 milióna antigénových samotestov na účel testovania v školách.

Nezatváraniu škôl v tomto týždni napomohla aj priaznivá epidemická situácia či nízky počet hospitalizovaných, ktorý, ako uvádzajú oficiálne dáta, neprekročil hranicu 2300 osôb.

Viac informácií nájdete TU.

Ministerstvo školstva zverejnilo aktualizáciu kontaktov na regionálne úrady školskej správy na objednávanie Ag samotestov.

V rámci sekcie Školský semafor na stránke ministerstva školstva nájdete aktualizované kontakty na regionálne úrady školskej správy za účelom objednávanie Ag samotestov.

Tabuľku s jednotlivými kontaktami podľa krajov nájdete TU.


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.